تجسس در زندگی خانوادگیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: تجسس،سخن چینی، زندگی خانوادگی،تعددزوجات، عدالت.

پرسش: شوهرم بیش از یک همسر دارد. همسر دیگر ایشان خیلی فضول می‌باشد. این فقط صحبت من نیست، بلکه مردم دیگر هم این مطلب را تجربه کرده‌اند. از همسرم خواستم تا این مسئله را حل نماید، ولی با دخالت‌های بی‌جای این خانم و کم ادب بودن ایشان، کار بجایی رسیده است که سعی می‌کنم با این خانم در ارتباط نباشم. آیا شما می‌توانید با یک حدیث یا نوشته‌ای راجع به مسئله‌ی تجسس و دخالت نکردن در امور دیگران و سخن چینی به من کمک بفرمایید و مشکلات خانوادگی ام را حل کنید؟

پاسخ:ذکر چند نکته

[ویرایش]

توجه شما را به چند نکته جلب می‌نمایم:

← عدالت در ازدواج


همسرتان از نظر شرعی می تواند ازدواج مجدد نماید، اما ملزم به برقراری عدالت است.

← حساسیت‌های زنانه


با فرض این که شما همسر اوّل او باشید معمولاً همسر اوّل، حساسیت های خاصی نسبت به همسر دوم شوهرش پیدا می کند. از این رو توصیه می‌کنیم منطقی باشید و با نگاه مثبت اندیشی و مهربانانه به واقعیات و پدیده‌های اطراف و مسائل جاری زندگی خود نگاه کنید.
لازم به ذکر است؛ همچنان که کارهایی از قبیل فضولی، خبر چینی و تجسس در زندگی خصوصی افراد کار زشت و ناپسندی است، به همان میزان، سوء‌ظن و بهانه‌گیری نیز نکوهیده و ناپسند است.
توصیه خیرخواهانه ما این است که مدتی به خود و افکار و اعمالتان بیندیشید و ببینید که آیا دلخوری شما از آن خانم برخاسته از حس زنانه تان مبتنی بر انحصار طلبی جهت توجه داشتن میل و علاقه شوهر به خودتان نیست؟ آیا اشتباهات آن خانم تا آن حد است که این قدر آن را بزرگ می بینید؟ آیا سوء تفاهمی در کار نیست؟ اگر شما همسر دوم او باشید آیا چنین احساسی در او نسبت به شما وجود ندارد؟!

← حفظ محبت همسر


اگر شوهرتان را قلباً دوست دارید، شادی‌اش را با ناراحتی خود، تباه نسازید و سعی نمایید آن مقدار از محبت شوهرتان را که به شما تعلق دارد حفظ کنید. فراموش نکنید که عشق واقعی آن است که به تمام علایق و تصمیمات صحیح طرف مقابل، عاشقانه احترام گذاشته و به استقبال آن بروید.

← گزارش به همسر


چنانچه پس از این اندیشه‌ها و بازنگری‌ها یقین کردید که زن دوم شوهرتان، شخصی فضول و خبرچین است، بهتر است خیلی دوستانه و دلسوزانه و مستند آن را به شوهرتان گزارش دهید.

← عدم مقابله به مثل


مبادا شما هم دست به مقابله به مثل بزنید.

← دعا


جهت رفع مشکلات خانوادگی، از مثلث «مشورت»، «دعا» و «رفتار شایسته» بهره گیری کنید. بهترین دعا همان صلوات بر حضرت محمد و آل محمد است.

← رجوع به مشاور


این که خودتان بخواهید حدیث و آیه پیرامون مذمت فضولی و تجسس برای آن خانم بخوانید، کار صحیحی به نظر نمی رسد و به شعله‌ور شدن آتش اختلاف می‌انجامد. بهتر است از کانال دوستان آن خانم یا مشاوران و راهنمایانش بخواهید تا آنها این توضیحات را ارائه دهند.

سوءظن، تجسس و... در قرآن و روایات

[ویرایش]

مناسب می بینیم آیه و سپس احادیثی پیرامون نکوهش و نهی از سوء ظن، تجسس، غیبت، سخن چینی، سوء ظن و دروغ‌گویی تقدیم نماییم تا برای همه جویندگان راه هدایت و نجات، درس عبرت و هشداری کوبنده باشد:
«أَیهَا الَّذِینَ ءَامَنُوا اجْتَنِبُوا کَثِیراً مِّنَ الظنّ‌ِ إِنَّ بَعْض الظنّ‌ِ إِثْمٌ وَ لا تجَسسوا وَ لا یَغْتَب بَّعْضکُم بَعْضاً أَ یحِب أَحَدُکمْ أَن یَأْکلَ لَحْمَ أَخِیهِ مَیْتاً فَکَرِهْتُمُوهُ وَ اتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ تَوَّابٌ رَّحِیم؛ ای کسانی که ایمان آورده‌اید، از بسیاری از گمان‌ها بپرهیزید که پاره‌ای از گمان‌ها گناه است، و جاسوسی مکنید، و بعضی از شما غیبت بعضی نکند؛ آیا کسی از شما دوست دارد که گوشت برادر مرده‌اش را بخورد؟ از آن کراهت دارید. (پس‌) از خدا بترسید، که خدا توبه‌پذیر مهربان است.»
حضرت رسول اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله) فرمودند: «و ایاکم و الظن فان الظن اکذب الحدیث و لاتحسسوا و لا تجسسوا؛ از ظن (گمان بد بردن در حق دیگران)، دوری کنید؛ زیرا که ظن دروغ‌ترین حدیث (نفس) است و تحسس و تجسس نکنید.»
و باز فرمودند: «آن زمان که به معراج (سفر آسمانی) رفتم، زنی را دیدم که سرش مانند خوک و بدنش مانند بدن الاغ بود و عذاب‌های مختلف بر او وارد می شد. شخصی پرسید: ای رسول خدا ! این عذاب به خاطر کدام گناه بوده؟ فرمودند: انها کانت نمامة کذابة؛ او زنی سخن چین و دروغگو بود.»

برای مطالعه بیشتر

[ویرایش]

روایات فراوانی در مذمت و زشتی سخن چینی و عذاب اخروی آن آمده است. برای اطلاع می توانید رجوع کنید به: میزان الحکمة، محمدی ری شهری، واژه‌ "نون"، باب النمیمة.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. َ سوره حجرات/۴۹، آیه۱۲.    
۲. قرطبی، محمد بن احمد، تفسیر قرطبی، ج۱۶، ص۳۳۱.    
۳. مجلسی، محمی باقر، بحارالانوار، ج۷۲، ص۲۶۴.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «تجسس در زندگی خانوادگی»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۹/۱۸.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار