بکارت و حاملگیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: بکارت، حاملگی، حضرت مریم سلام‌الله‌علیها، معجزه.
پرسش: چگونه امکان دارد که دوشیزه باکره (حضرت مریم سلام‌الله‌علیها) حامله شود؟
پاسخ:


۱. حاملگی در حالت طبیعی[ویرایش]

در حالت طبیعی و بدون این‌که بحث معجزه یا خارق العاده بودن مطرح باشد باید گفت، وجود پرده بکارت و باکره بودن منافاتی با حامله شدن ندارد. همان‌گونه که پرده بکارت مانع بیرون آمدن خون حیض نمی‌شود؛ همچنین مانع داخل شدن منی و نطفه در رحم نخواهد شد.

← بیان یک روایت
چنانچه در روایت آمده: «پیرمردی مسن با زنی مباشرت جنسی کرد و آن زن حامله شد. پیرمرد گفت با او دخول نکرده است و بارداری او را (از خود) نپذیرفت. این جریان بر عثمان مشتبه شد و چون آن دختر قبلاً شوهر نکرده بود و باکره بود عثمان از او پرسید:آیا پیرمرد پرده‌ بکارت‌ تو را پاره کرده است؟ دختر گفت:نه. عثمان گفت:به دختر حد بزنید. حضرت علی ـ علیه‌السلام ـ به عثمان فرمود: «زن دو سوراخ دارد. یک سوراخ برای حیض و یک سوراخ برای ادرار و شاید پیرمرد که با دختر مباشرت جنسی می‌کرد آبش در سوراخ حیض جاری گشته و دختر از آن باردار شده است، لذا از مرد در این باره بپرس». عثمان پرسید. پیرمرد گفت: من در فرج زن منی می‌ریختم بدون اینکه پرده را پاره کنم. علی ـ علیه‌السلام ـ فرمود: حمل برای این مرد است و بچه، بچه اوست و باید برای انکاری که می‌کند، کیفر شود. عثمان هم به همین داوری حضرت بازگشت و از داوری حضرت شگفت زده شد». [۱]

۲. حامله شدن حضرت مریم[ویرایش]

اما داستان حامله شدن حضرت مریم آن هم بدون ازدواج و هم‌بستری یک امر خارق‌العاده و از نوع معجزه است که در قدرت و توانایی پروردگار قادر است و جای هیچ‌گونه شک و شبهه‌ای نیست؛

← قول خداوند متعال
چنانچه خداوند متعال می‌فرماید: «إِنَّما أَمْرُهُ إِذا أَرادَ شَیْئاً أَنْ یَقُولَ لَهُ کُنْ فَیَکُون»؛ [۲] «فرمان او چنین است که هرگاه چیزی را اراده کند، تنها به آن می‌گوید: «موجود باش!»، آن نیز بی‌درنگ موجود می‌شود»!

← قول خداوند درباره آفریدن عیسی
از طرفی خود خداوند حکیم در خصوص آفریدن حضرت عیسی می‌فرماید: «إِنَّ مَثَلَ عیسی‌ عِنْدَ اللَّهِ کَمَثَلِ آدَمَ خَلَقَهُ مِنْ تُرابٍ ثُمَّ قالَ لَهُ کُنْ فَیَکُون»؛ [۳] «مَثَل عیسی در نزد خدا، همچون آدم است که او را از خاک آفرید و سپس به او فرمود: «موجود باش!» او هم فوراً موجود شد».

نتیجه بحث[ویرایش]

حتی اگر نظام عالم و طبیعت به‌گونه‌ای بود که با وجود پرده بکارت امکان حامله شدن به‌طور طبیعی وجود نداشت، باز نسبت به حامله شدن حضرت مریم، که خود پروردگار آن‌ را به قدرت خویش نسبت می‌دهد و آفرینش حضرت عیسی را به آفرینش حضرت آدم تشبیه می‌کند، جای هیچ‌گونه بحث و شبهه نخواهد بود؛ زیرا از این قبیل معجزات در عالم بسیار دیده شده است که پیامبران الهی برای مردم به نمایش گذاشته‌اند تا دلیلی بر صدق نبوت آنها باشد.

پانویس[ویرایش]
 
۱. بروجری، طباطبایی، آقا حسین، منابع فقه شیعه، مترجمان، حسینیان قمی، مهدی ـ صبوری، محمد حسین، ج ۲۶، ص ۶۹۳، انتشارات فرهنگ سبز‌، تهران، چاپ اول، ۱۴۲۹ق.
۲. یس (۳۶)، آیه ۸۲.    
۳. آل‌عمران (۳)، آیه ۵۶.    


منبع[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : تاریخ انبیاء | حضرت عیسی
جعبه‌ابزار