بهترین سن ازدواجذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: سن ازدواج، معیار انتخاب همسر، علاقه، ازدواج، تدین، دین‌داری.

پرسش: آیا ازدواج یک دختر ۱۸ ساله با مرد ۲۵ ساله درست است؟ چگونه یک دختر می‌تواند علاقه خود را نسبت به دیگری برای ازدواج نشان دهد؟

پاسخ:


تشکیل خانواده

[ویرایش]

ازدواج و تشکیل خانواده یکی از حساس‌ترین تصمیمات دوران زندگی است که اقدام به آن نیاز به بررسی، دقت، هشیاری و مشورت با افراد با تجربه دارد؛ چراکه غفلت و اشتباه در این زمینه یک عمر پشیمانی را به دنبال خواهد داشت. برخی پشیمانی‌ها زودگذرند و پس از چندی به دست فراموشی سپرده می‌شوند؛ اما گاه این پشیمانی، با رنج و دردی همراه می‌شود که تا پایان عمر ناچار به تحمل آن خواهیم بود.

سن افراد در ازدواج

[ویرایش]

تحقیقات نشان می‌دهد که مشکلات بسیاری از خانواده‌ها ـ و حتی اختلافاتی که منجر به طلاق می‌شود ـ ریشه در انتخاب نادرست و تصمیم نسنجیده آن‌ها برای ازدواج دارد، در ازدواج و انتخاب همسر مسائل بسیاری را باید در نظر گرفت که یکی از آن‌ها مسئله سن و تناسب سنی است. روان‌شناسان و متخصصان امور خانواده معتقدند که دختر و پسر از لحاظ سنی باید متفاوت باشند؛ به این معنی که تقریباً شوهر چند سالی (۴ الی ۶ سال) بزرگ‌تر باشد.
[۱] سنایی، باقر، مقیاس‌های سنجش و ازدواج، ص۱۹۰، انتشارات بعثت، ۱۳۷۹.

تحقیقات تجربی و تجارب افراد نیز نشان داده است که این مقدار تفاوت از لحاظ سنی در استحکام روابط همسران و موفقیت زندگی آن مفید است.
[۲] فلیپ اچ، شناخت و درمان اختلاف‌های زناشویی، ترجمه بهرامی، مؤسسه خدمات فرهنگی رسا، ۱۳۷۷، فصل ۴ و ۵


معیارهای انتخاب همسر

[ویرایش]

موردی که شما در نظر گرفته‌اید، از نظر سنی مشکلی ندارد؛ اما توجه داشته باشید ملاک انتخاب همسر فقط سن نیست، ملاک‌های دیگری نیز وجود دارد که هم روان‌شناسان و هم دین اسلام روی آن‌ها تأکید کرده‌اند و تأثیر آن‌ها به مراتب بیش‌تر از مسئله سن است. در جهان‌بینی‌ها و فرهنگ‌های مختلف جوامع بشری، معیارهای گوناگونی برای انتخاب همسر وجود دارد، معیارهای انتخاب همسر از نظر اسلام، عبارت‌اند از:

← تدین


از نظر اسلام، مهم‌ترین شرط انتخاب همسر تدین و دین‌داری بودن اوست.

←← حدیثی از پیامبر


شخصی برای مشاوره و راه‌نمایی درباره انتخاب همسر، خدمت پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم) آمد. حضرت فرمود: علیک بذاتِ الدّین؛ بر تو باد که همسر دین‌دار انتخاب کنی؛ چون دین‌داری با خود وفا، مهربانی، گذشت، ایثار، تعاون و تفاهم می‌آورد.

← اخلاق نیک


منظور از اخلاق نیک تنها خنده‌رویی و خوش‌خلقی اصطلاحی نیست؛ بلکه منظور از اخلاق نیک، صفات و خلق‌و‌خوهای پسندیده در نظر شرع و عقل است.
[۴] مظاهری، علی‌اکبر، جوانان و انتخاب همسر، دفتر تبلیغات اسلامی، ‌چاپ سوم، ۱۳۷۴، فصل ۵.


←← حدیثی از پیامبر


پیامبر اکرم درباره صفات و ویژگی‌های همسر شایسته می‌فرمایند: «اذا جائکم مَن ترضونَ خُلقَه و دینهُ فزوِّجوه، و ان لا تفعلوا تکُنُ فتنةٌ فی‌الارض و فسادٌ کبیرٌ؛ با کسی که اخلاق و دینش مورد پسند باشد، ازدواج نمایید و اگر چنین نکنی، فتنه و فساد بزرگی در زمین به وجود خواهد آمد».

←← روایتی از ابن‌بشار


یکی از مسلمانان، به نام حسین بن بشّار باسطی نامه‌ای به این مضمون خدمت امام رضا (علیه‌السّلام) نوشت و درباره خواستگاری که برای دخترش آمده بود، کسب تکلیف کرد. مضمون نامه‌اش این بود: (فردی به خواستگاری دخترم آمده است که بداخلاق است. اکنون چه کنم؟ دخترم را به او بدهم یا نه؟ شما چه می‌فرمایید؟
امام در جواب نامه‌اش نوشتند: اگر بداخلاق است، دخترت را به او نده.

بنابراین اخلاق شایسته یکی از شرایط اصلی و ملاک‌های اساسی در انتخاب همسر است. روان‌شناسان نیز استحکام روابط خانواده را مبتنی بر اخلاق شایسته و روابط سالم و سازنده همسران می‌دانند.

معیارهای دیگر

[ویرایش]

دیگر ملاک‌های انتخاب همسر، عبارت‌اند از: ‌شرافت خانوادگی، سلامت جسم و روح، زیبایی، ‌علم و سواد، هم‌کفو بودن و ...
[۶] صافی، احمد، خانواده متعادل، انجمن اولیا و مربیان، ۱۳۷۴.


علاقه دو طرفه

[ویرایش]

توجه داشته باشید که فقط علاقه شما کافی نیست؛ باید او هم نسبت به شما علاقه داشته باشد؛ زیرا عشق دو طرفه است. اگر مطمئن هستید که ایشان هم به شما علاقه دارد، می‌توانید به این عشق امیدوار باشید و به نحوی ابراز کنید؛ اما اگر ایشان آشنایی کافی با شما ندارد یا علاقه‌ای به شما ندارد، در این صورت اظهار علاقه و صحبت به ایشان نوعی تحقیر خود محسوب می‌شود.
[۷] اکبری، محمود، دختران، پندها و هشدارها، انتشارات گلستان ادب، ۱۳۸۱، فصل اول.

به هر حال از نظر روان‌شناختی لازم است اقدام و پیشنهاد از طرف ایشان باشد نه شما. در این صورت مطمئن می‌شوید که واقعاً می‌خواهید با شما ازدواج کند.

بهترین راه

[ویرایش]

بهترین راهی که می‌توانید در پیش بگیرید این است که فردی متدین و رازدار را واسطه قرار دهید. کسی که هم شما به وی اعتماد دارید و هم ایشان. به این صورت که نظر او را درباره ازدواج و انتخاب همسر سؤال کند. شاید ایشان فرد دیگری را انتخاب کرده باشد و شما از آن اطلاعی ندارید. یا ملاک‌هایی را در نظر داشته باشد که با ملاک‌های شما سازگار نیست. با استفاده از این روش معلوم می‌شود که نظر او چیست.
[۸] صافی، احمد، خانواده متعادل، انجمن اولیا و مربیان، ۱۳۷۴.


اگر به شما علاقه‌مند باشد، قطعاً اظهار می‌کند و اگر توجهی به این مسئله نداشته باشد، یا شناختی نسبت به شما نداشته باشد، فردی که واسطه قرار داده‌اید، می‌تواند شما را برای ایشان معرفی کند بدون اینکه از علاقة شما نسبت به ایشان سخنی به میان آورد اگر واقعاً ایشان به این موضوع و ازدواج با شما علاقه‌مند باشد، پیشنهاد می‌کند. این بهترین و مطمئن‌ترین راهی است که شما می‌توانید در پیش بگیرید.

نتیجه بحث

[ویرایش]

۱. در انتخاب همسر علاوه بر معیار سن، ملاک‌های دیگری را نیز در نظر داشته باشید.
۲. عشق پدیده‌ای است دو طرفه. بنابراین فقط علاقه شما کافی نیست. باید ایشان هم به این موضوع علاقه‌مند باشد.
۳. سعی کنید ابتدا نظر ایشان را از طریق واسطه به دست آورید. اگر علاقه‌ای به ازدواج با شما ندارد یا فرد دیگری را انتخاب کرده، بی‌جهت روی ایشان فکر نکنید.
۴. پیشنهاد ازدواج از طرف ایشان باشد، چون در استحکام روابط شما می‌تواند مفید باشد.
۵. هیچ تصمیمی و قرار ملاقاتی در مورد ازدواج و صحبت با ایشان بدون اطلاع و رضایت خانواده ـ به خصوص پدر و مادر خویش ـ نداشته باشید. واقعاً اگر ایشان را دوست دارید و به عنوان همسر آینده خویش می‌خواهید بپذیرید، حتماً با پدر و مادرتان یا واسطه‌ای رازدار و متدین در میان بگذارید و با ایشان مشورت کنید. به هر حال آن‌ها تجربه بیش‌تری دارند و بیش از شما در فکر خوش‌بختی آینده شما هستند.

منابع

[ویرایش]

۱. بهروز حسن بیگلو، روان‌شناسی نوجوانی، ‌نشر سرآمد کاوش، ۱۳۸۰.
۲. حسینی عسکری، نقش بهداشت روان در ازدواج، انتشارات گفت‌وگو، ۱۳۸۰.
۳. محسن ایمانی، بررسی ابعاد تربیتی و روان‌شناختی دوران عقد، انجمن اولیا و مربیان، ۱۳۸۱.
۴. علی‌اکبر مظاهری، جوانان و انتخاب همسر، نشر پارسایان، قم.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. سنایی، باقر، مقیاس‌های سنجش و ازدواج، ص۱۹۰، انتشارات بعثت، ۱۳۷۹.
۲. فلیپ اچ، شناخت و درمان اختلاف‌های زناشویی، ترجمه بهرامی، مؤسسه خدمات فرهنگی رسا، ۱۳۷۷، فصل ۴ و ۵
۳. حر عاملی، محمد بن حسن، وسائل الشیعه، ج۱۴، ص۳۱.    
۴. مظاهری، علی‌اکبر، جوانان و انتخاب همسر، دفتر تبلیغات اسلامی، ‌چاپ سوم، ۱۳۷۴، فصل ۵.
۵. حر عاملی، محمد بن حسن، وسائل الشیعه، ج۱۴، ص۵۱.    
۶. صافی، احمد، خانواده متعادل، انجمن اولیا و مربیان، ۱۳۷۴.
۷. اکبری، محمود، دختران، پندها و هشدارها، انتشارات گلستان ادب، ۱۳۸۱، فصل اول.
۸. صافی، احمد، خانواده متعادل، انجمن اولیا و مربیان، ۱۳۷۴.


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «بهترین سن ازدواج»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۰۶/۲۶.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار