بهترین زمان‌ها برای زیارت امام حسینذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: زیارت، امام حسین (علیه‌السلام)، عاشورا، شب جمعه، روز عرفه، ماه رجب، ماه شعبان.

پرسش: در چه روزها و ماه‌هایی زیارت امام حسین (علیه‌السّلام) مستحب است؟

پاسخ:زیارت امام حسین

[ویرایش]

در منابع روایی تأکید فراوانی بر زیارت امامان معصوم (علیه‌السّلام) ـ به ویژه زیارت امام حسین (علیه‌السّلام) ـ شده و افرادی که بدون عذر به زیارت نروند، مورد نکوهش قرار گرفته‌اند.

← همه زمان‌ها


زیارت امام حسین (علیه‌السّلام) در تمام ایام سال و هر زمان که انسان توانایی داشته باشد، مطلوب است.

←← حدیثی از امام صادق


امام صادق (علیه‌السّلام) فرمود: «سزاوار است که شخص توانگر سالی دو مرتبه و انسان تهی‌دست سالی یک بار به زیارت امام حسین (علیه‌السّلام) برود».

←← حدیثی از امام کاظم


امام کاظم (علیه‌السّلام) فرمود: «در حق امام حسین (علیه‌السّلام) جفا نکنید (زیارتش را ترک ننمایید)، انسان ثروتمند و توانگر هر چهار ماه یک مرتبه به زیارتش برود و انسان تهی‌دست تکلیفی ندارد، مگر به مقدار توانایی او و خداوند آن‌چه در توان بندگان نیست، تکلیف نکرده است».
اما به جهت فضیلت برخی زمان‌ها به زیارت امام حسین (علیه‌السّلام) سفارش بیش‌تری شده است که به ذکر تعدادی از این روایات بسنده می‌شود:

← شب جمعه


به یک روایت اشاره می‌کنیم:

←← روایتی از صفوان


صفوان جمّال روایت کرده است: وقتی امام صادق (علیه‌السّلام) به حیره (منطقه‌ای بود در کوفه) تشریف آوردند به من فرمود: «آیا مایل به زیارت قبر حسین (علیه‌السّلام) هستی؟» گفتم: فدایت شوم آیا قبر آن ‌حضرت را زیارت می‌کنی؟ آن‌ حضرت فرمود: «چه‌گونه آن ‌را زیارت نکنم و حال آن‌که خداوند متعال در هر شب جمعه با فرشتگان و پیامبران و اوصیا به زمین هبوط کرده و او را زیارت می‌کنند؛ البته حضرت محمد (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) برترین پیامبران و ما برترین اوصیا هستیم».

← روز عرفه


در این باره به یک روایت اشاره می‌کنیم:

←← حدیثی از امام صادق


امام صادق (علیه‌السلام) فرمود: «کسی که در روز عرفه با معرفت و شناخت به حق آن‌ حضرت به زیارت قبر مطهرش برود، خداوند منان ثواب هزار حج و هزار عمره مقبول و هزار بار جنگ کردن با دشمنان خدا در رکاب نبی مرسل یا امام عادل به او می‌دهد».

← ماه رجب و ماه شعبان


در این باره به یک روایت اشاره می‌کنیم:

←← حدیثی از امام رضا


احمد بن محمد بن ابی‌نصر بزنطی می‌گوید: از حضرت امام رضا (علیه‌السلام) پرسیدم: در چه ماهی حضرت امام حسین (علیه‌السلام) را زیارت کنیم؟ آن‌ حضرت فرمود: «در نیمه ماه رجب و نیمه ماه شعبان».

← روز عاشورا و روز اربعین


اکنون به یک روایت توجه کنید:

←← روایتی از جابر جعفی


جابر جعفی می‌گوید: در روز عاشورا خدمت امام صادق (علیه‌السّلام) رسیدم، آن‌ حضرت به من فرمود: «این گروه (زائرین اباعبداللَّه الحسین) زائران خدا بوده و بر او واجب‌ است که زائر را اکرام کند، کسی که نزد قبر مطهر حضرت اباعبداللَّه الحسین (علیه‌السلام) در شب عاشورا بیتوته نماید، روز قیامت خدا را ملاقات می‌کند؛ درحالی‌که به خون خودش آلوده بوده، گویا در رکاب حضرت اباعبداللَّه (علیه‌السلام) در سرزمین کربلا شهید شده است و کسی که قبر امام حسین (علیه‌السّلام) را روز عاشورا زیارت کرده و بالای قبر بیتوته کند، مثل کسی است که در مقابل آن حضرت شهید شده باشد».

←← حدیثی از امام عسکری


در روایتی امام حسن عسکری (علیه‌السّلام) یکی از نشانه‌های مؤمن را، زیارت امام حسین (علیه‌السّلام) در روز اربعین شمرده‌اند.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. ابن قولویه، جعفر بن محمد، کامل الزیارات، محقق و مصحح:امینی، عبدالحسین، ص۲۹۴، دارالمرتضویة، نجف اشرف، چ۱، ۱۳۵۶ش.    
۲. ابن قولویه، جعفر بن محمد، کامل الزیارات، محقق و مصحح:امینی، عبدالحسین، ص۲۹۴، دارالمرتضویة، نجف اشرف، چ۱، ۱۳۵۶ش.    
۳. ابن قولویه، جعفر بن محمد، کامل الزیارات، محقق و مصحح:امینی، عبدالحسین، ص۱۱۳، دارالمرتضویة، نجف اشرف، چ۱، ۱۳۵۶ش.    
۴. ابن قولویه، جعفر بن محمد، کامل الزیارات، محقق و مصحح:امینی، عبدالحسین، ص۱۶۴، دارالمرتضویة، نجف اشرف، چ۱، ۱۳۵۶ش.    
۵. ابن قولویه، جعفر بن محمد، کامل الزیارات، محقق و مصحح:امینی، عبدالحسین، ص۱۸۲، دارالمرتضویة، نجف اشرف، چ۱، ۱۳۵۶ش.    
۶. ابن قولویه، جعفر بن محمد، کامل الزیارات، محقق و مصحح:امینی، عبدالحسین، ص۱۷۳، دارالمرتضویة، نجف اشرف، چ۱، ۱۳۵۶ش.    
۷. شیخ مفید، محمد بن محمد بن نعمان، کتاب المزار، محقق و مصحح:ابطحی، ‌سید محمدباقر، ص۵۳، کنگره جهانی هزاره شیخ مفید، قم، چاپ اول، ۱۴۱۳ق.    


منبع

[ویرایش]


سایت اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «بهترین زمان‌ها برای زیارت امام حسین (علیه‌السلام)»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۱۱/۱۹.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار