برتری حضرت زهرا بر مردانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه:حضرت زهرا(سلام الله علیها)، برتری حضرت زهرا(سلام الله علیها)، شیعه، ملاک برتری.
پرسش:آیا مکتب اهل تشیع بر این باور نیست که حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) از خیلی مردها برتر بود؟
پاسخ:هر چند که پیامبران و امامان، به دلایلی که در جایش بدان ها پرداخته شده، از میان مردان انتخاب شده اند، اما معنای چنین انتخابی آن نیست که بانوان، امکان پیشرفت معنوی و رسیدن به درجات عالی قرب خداوند را ندارند.


بانوان نمونه در قرآن

[ویرایش]

در همین راستا، خداوند در قرآن کریم، بانوانی؛ چون مریم و آسیه را از میان نسل های گذشته، به عنوان اسوه ای برای بشریت معرفی نموده است. بدیهی است که مقام و منزلت آنان از بسیاری مردان و حتی مردان مؤمن، برتر و والاتر است. مسلمانان، به ویژه، شیعیان معتقدند که بانوان دیگری نیز وجود دارند که مقام معنوی آنان به مراتب بیشتر از عموم مردان و زنان با ایمان است.

برترین بانوان

[ویرایش]

ام المؤمنین خدیجه، همسر پیامبر (صلی الله علیه وآله) و دخترشان فاطمه (سلام الله علیها)، برترین بانوی جهان آفرینش، بهترین نمونه از بانوانی هستند که تمام افراد با ایمان باید از آنها سرمشق گرفته و رفتارشان را الگوی خویش قرار دهند.

مقام حضرت زهرا(سلام الله علیها)

[ویرایش]

شیعیان، فاطمه (سلام الله علیها) را شخصیتی می دانند که در ردیف پیامبران و اولیای الهی جای دارد. در این زمینه، امام صادق (علیه السلام) بیان می فرمایند که اگر خداوند، امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) را خلق نمی کرد، هیچ مردی هم طراز فاطمه (سلام الله علیها) نبود. و این نشانگر برتری ایشان بر تمام صحابه پیامبر (صلی الله علیه وآله) از دیدگاه شیعه می باشد.
البته، کتاب های معتبر اهل سنت نیز آکنده از بیان فضائل آن بانوی بزرگوار است؛ نظیر این که ایشان پاره تن پیامبر (صلی الله علیه وآله) بوده و آزارشان چون آزار پیامبر است،
[۳] صحیح بخاری، ج ۴، ص ۲۱۰، دار الفکر، بیروت، ۱۴۰۱ ه ق.
و ایشان، سرور بانوان بهشت هستند.
[۴] صحیح بخاری، ج ۴، ص ۲۰۹، دار الفکر، بیروت، ۱۴۰۱ ه ق.

بر این اساس، عجیب نیست که مسلمانان معتقد باشند که فاطمه (سلام الله علیها)، برتر از مردان بسیاری باشد.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. سوره تحریم/۶۶، آیات۱۲- ۱۱.    
۲. کلینی، محمد بن یعقوب، الصول من الکافی، ج ۱، ص ۴۶۱، ح ۱۰.    
۳. صحیح بخاری، ج ۴، ص ۲۱۰، دار الفکر، بیروت، ۱۴۰۱ ه ق.
۴. صحیح بخاری، ج ۴، ص ۲۰۹، دار الفکر، بیروت، ۱۴۰۱ ه ق.


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست    


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار