ایمان آوردن امام علیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: اسلام، تسلیم، ایمان، امور شرعی، امور عقلی، بلوغ، تکلیف، عصمت.
‌پرسش: چگونه وقتی امام علی ـ علیه‌السلام ـ هنوز بالغ نشده بودند ما او را اولین مرد مسلمان می‌دانیم؟


معنای لغوی اسلام[ویرایش]

اسلام در لغت به‌معنای تسلیم شدن و گردن نهادن است و قرآن کریم دینی را که به‌سوی آن دعوت می‌کند، ازاین‌روی اسلام نامیده که برنامه کلی آن تسلیم شدن انسان در مقابل خدای جهان است. علی ـ علیه‌السلام ـ در روز ایمان آوردن به پیامبر از لحاظ قدرت جسمی و رشد فکری به‌حدی رسیده بود که برای همه این کارها شایستگی داشت و از لحظه‌ای که دست پیمان خدمت و فداکاری به‌سوی رسول خدا دراز کرد، در تصمیم خود راسخ بود و پیوسته گفتار خود را با کردار، توأم می‌ساخت و در تمام مراحل زندگی مونس پیغمبر بود. علی ـ علیه‌السلام ـ در قول و فعل خود از خطا و معصیت مصون است و داناترین مردم به معارف و شرایع است. علاوه بر این، حضرت یحیی ـ علیه‌السلام ـ هم در کودکی پیامبر شده و همچنین حضرت عیسی ـ علیه‌السلام ـ و چند نفر از امامان ـ علیهم‌السلام ـ در کودکی به امامت رسیده‌اند.

پاسخ تفصیلی:[ویرایش]

در پاسخ از سؤال، در ابتدا دلایلی که بر اعتبار اسلام کودک اقامه شده با قطع نظر از عصمت بررسی می‌شود و در قسمت دوم به عصمت و ممتاز بودن ائمه و انبیا از دیگران می‌پردازیم.

دلایل اعتبار ایمان آوردن امام علی[ویرایش]


← اولاً:
اینکه معروف است علی ـ علیه‌السلام ـ در سن هفت سالگی ایمان آورده، از نظر تاریخی اختلافی است و مسلم نیست.

←← قول ابن مسعود
از ابن مسعود نقل شده که در سن پانزده سالگی یا شانزده سالگی ایمان آورده است.

←← قول شداد
و باز شداد بن اوس نقل می‌کند که در پانزده سالگی.

←← قول راویان دیگر
راوی دیگر نقل کرده در چهارده سالگی و دیگری گفته در یازده سالگی و راوی دیگر نوشته در پانزده سالگی ایمان آورده است. [۱]

← ثانیاً:
اگر قبول کنیم که در هفت سالگی ایمان آورده، می‌گوییم سن بلوغ در احکام شرعیه معتبر است نه در امور عقلیه، ایمان به خدا و یگانگی او و تصدیق رسالت از امور عقلی است نه از تکالیف شرعی.

← ثالثاً:
فزونی قوه ممیزه و عقل آدمی در سنین بالا کلیت ندارد و چه‌بسا کسی در سال‌های اولیه عمر، عقل و منطقش قوی‌تر از کسی باشد که در سنین چهل و یا پنجاه سالگی بسر می‌برد.

← رابعاً:
ایمان علی ـ علیه‌السلام ـ مانند ایمان دیگران نبوده است؛ زیرا ایمان او از فطرت سرچشمه می‌گرفت، در صورتی که ایمان دیگران از کفر به ایمان بوده است و آن حضرت پیش از بعثت نبوی فطرتاً، موحد بود؛ چنان‌که خود آن جناب در نهج‌البلاغه می‌فرماید: (فانی ولدت علی الفطرة و سبقت الی الایمان و الهجرة)؛ [۲](من بر فطرت توحید ولادت یافتم و به ایمان و هجرت با رسول خدا بر دیگران سبقت گرفتم).

← خامساً:
قول و فعل پیغمبر حجت می‌باشد؛ زیراکه خداوند درباره آن حضرت می‌فرماید: پیغمبر ـ صلی‌الله‌علیه‌و‌اله ـ از روی هواو‌هوس سخن نمی‌گوید؛ بلکه هرچه می‌گوید، از جانب وحی است.
بنابراین اگر ایمان از روی تقلید و کودکانه بود، نبی اکرم ـ صلی‌الله‌علیه‌و‌اله ـ به او می‌فرمود: یا علی! تو هنوز کودکی و به‌حد بلوغ و تکلیف نرسیده‌ای؛ در صورتی که نه‌تنها چنین حرفی را نزد، بلکه ایمانش را پذیرفت و وارث بودن و خلافت او را نیز صریحاً به‌ عموم حاضرین گوشزد نمود. [۳] [۴]

← ویژگی‌های امام علی هنگام ایمان آوردن
همچنین علی ـ علیه‌السلام ـ در آن روز از لحاظ قدرت جسمی و رشد فکری به‌حدی رسیده بود که برای هر کاری شایستگی داشت؛ لذا این کودک هیچ‌گاه با کودکان دیگر انس نگرفت و در جرگه آنان وارد نشد و به بازی با آنها نپرداخت؛ بلکه از همان اول دست پیمان خدمت و فداکاری به‌سوی رسول خدا دراز کرد و در تمام مراحل زندگی، مونس پیغمبر ـ صلی‌الله‌علیه‌و‌اله ـ بود.

عدم اعتبار بلوغ در امور شرعی[ویرایش]

جواب دیگر اینکه در امور شرعی بعضی‌ها بلوغ را معتبر نمی‌دانند.

← دیدگاه سیدیزدی
در عروة الوثقی سیدیزدی می‌فرماید: «عبادات بچه صحیح است و بعید نیست بگوییم که می‌تواند اجیر شود برای اتیان نماز دیگری». [۵]

← دیدگاه راویان دیگر
و ده‌ها روایت که می‌فرمایند: بچه‌ها را از سنین کم و بچگی به انجام تکالیف شرعی وادار نمایید.

عصمت و ممتاز بودن ائمه[ویرایش]

«لما یقاس بال محمد من هذه الامة احد»؛ [۶]هیچ فردی از افراد این امت با خاندان پیغمبر مقایسه نمی‌شود.
ائمه از اول تولد تا پایان زندگی معصوم هستند. روایات زیادی داریم که پیغمبر فرموده علی در قول و فعل معصوم و از خطا و معصیت مصون است و از طرف دیگر می‌دانیم علی ـ علیه‌السلام ـ دومین شخصیت عالم هستی است؛ وقتی حضرت یحیی ـ علیه‌السلام ـ که یکی از پیامبران بزرگ الهی است در کودکی به مقام نبوت رسیده، خداوند آن‌چنان عقل روشن و درایتی به او داد که شایسته پذیرش این منصب شد. یا در رابطه با حضرت عیسی ـ علیه‌السلام ـ در سوره مریم آیه ۱۲ آمده: ما فرمان نبوت و عقل و هوش و درایت را در کودکی به او دادیم که در ابتدای تولد گفت من بنده خدایم او کتاب آسمانی به من مرحمت کرد و مرا پیامبر قرار داد. یا امام جواد ـ علیه‌السلام ـ در سن ۷ سالگی به امامت رسید و رهبری و زعامت امت اسلامی را به دست گرفت. [۷] [۸] [۹]

پانویس[ویرایش]
 
۱. منهاج البراعة فی شرح نهج‌البلاغة، میرزا حبیب‌اللَّه خوئی، کتاب‌فروشی اسلامی تهران، مؤسسه دارالعلم، قم، چاپ سوم، ص ۲۸۴.
۲. نهج‌البلاغه، خ ۵۷.
۳. منهاج البراعة، شرح نهج‌البلاغه، ج ۸، ص ۲۶۸ ـ ۲۹۰
۴. تاریخ طبری، بیروت، دارالمعرفة، ۱۴۰۷ ه.ق، ج ۱۹، ص ۷۴.
۵. سیدیزدی ، عروة الوثقی، ج ۱، ص ۷۴۸ علی کیست؟ فضل‌اللَّه کمپانی، ص ۲۰ به بعد.
۶. شرح نهج‌البلاغه، ابن ابی‌الحدید، دار احیاء الکتب العربیة، چاپ دوم، ۱۳۸۵ ق، ج ۱، ص ۱۴۰.    
۷. از شیعه در اسلام، ص ۲۶
۸. مکارم شیرازی، تفسیر نمونه، ج ۱۳، ص ۲۳، آیه ۱۲، سوره مریم.    
۹. مکارم شیرازی، تفسیر نمونه، ج ۱۳، ص ۵۳، آیه ۳۰، سوره مریم.    


منبع[ویرایش]
سایت اندیشه قم    


جعبه‌ابزار