اکثر اهل دوزخذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: دوزخ ، زنان، روایات مرسل

پرسش: آیا بیش‌تر دوزخیان را زنان تشکیل می‌دهند؟ حدیثی می‌فرماید «اکثر اهل نار النساء» و حدیث دیگری هم از امام صادق علیه‌السلام وجود دارد که می‌فرمایند: « بیشترِ اهل بهشت از مستضعفان (در دنیا)، زنان هستند. خداوند عز وجل می‌دانست که آن‌ها ناتوان‌اند و بر ایشان رحم آورد»! حال چگونه این دو حدیث، قابل جمع است؟

پاسخ: با آن‌که در برخی از روایات مرسل، عباراتی وجود دارد که گویا بیش‌تر دوزخیان از زنان هستند، اما این موضوع به صورت کلی قابل پذیرش نیست؛


روایات متناقض

[ویرایش]

از سوی دیگر، روایات دیگری نیز در نقض آن‌ها وجود دارد، به عنوان نمونه:
۱. «رَوَی الْفُضَیْلُ عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ قَالَ قُلْتُ لَهُ شَیْ‌ءٌ یَقُولُهُ النَّاسُ إِنَّ أَکْثَرَ أَهْلِ النَّارِ یَوْمَ الْقِیَامَةِ النِّسَاءُ قَالَ وَ أَنَّی ذَلِکَ وَ قَدْ یَتَزَوَّجُ الرَّجُلُ فِی الْآخِرَةِ أَلْفاً مِنْ نِسَاءِ الدُّنْیَا فِی قَصْرٍ مِنْ دُرَّةٍ وَاحِدَةٍ؛ فضیل می‌گوید:به امام صادق علیه‌السلام عرض کردم: مردم سخنی را می‌گویند و آن این است که بیش‌تر اهل دوزخ در روز قیامت، زنان هستند، حضرت فرمود: از کجا چنین باشد در حالی‌که مرد در آن روز با هزار تن از زنان دنیا تزویج خواهد کرد، در قصری که از دُرّ یک‌پارچه است. »
۲. «رَوَی عَمَّارٌ السَّابَاطِیُّ عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ (ع) قَالَ أَکْثَرُ أَهْلِ الْجَنَّةِ مِنَ الْمُسْتَضْعَفِینَ النِّسَاءُ عَلِمَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ ضَعْفَهُنَّ فَرَحِمَهُنَّ؛ عمّار ساباطی نقل می‌کند:امام صادق علیه‌السلام فرمود: بیش‌تر جمعیّت بهشت از زنان مستضعف‌اند. خداوند عزّ و جلّ چون آنان را ضعیف‌تر آفرید، بر آنان دلسوزتر است. »‌

مقایسه دو دسته روایات

[ویرایش]

با توجه به مقایسه روایات، به نظر می‌رسد ظاهراً روایات دسته دوم از اعتبار بیش‌تری برخودار باشند، ضمن آن‌که روایت اوّل نیز دقیقاً بدین معنا نیست که حتما این‌گونه باشد، بلکه معنایش این است که در حالت عادی و اگر تلاشی از سوی زنان انجام نشود، بدین نتیجه خواهد انجامید؛ به دلیل این سخن رسول خدا صلوات‌الله‌علیه که خطاب به زنان فرمود: «إِنِّی قَدْ رَأَیْتُ أَنَّکُنَّ أَکْثَرُ أَهْلِ النَّارِ یَوْمَ الْقِیَامَةِ فَتَقَرَّبْنَ إِلَی اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ مَا اسْتَطَعْتُن؛ ‌ و این چنین می‌اندیشم که در روز رستاخیز بیشتر اهل دوزخ شما باشید، پس از شما می‌خواهم که به خداوند عزّ و جلّ خود را نزدیک کنید و به او تقرب جویید هر قدر که در توان دارید. »

پانویس

[ویرایش]
 
۱. من لا یحضره الفقیه، شیخ صدوق، محقق و مصحح، غفاری، علی اکبر، دفتر انتشارات اسلامی، قم، ج ۳، ص ۴۶۸.    
۲. من لا یحضره الفقیه، شیخ صدوق، محقق و مصحح، غفاری، علی اکبر، دفتر انتشارات اسلامی، قم، ج ۳، ص ۴۶۸.    
۳. من لا یحضره الفقیه، شیخ صدوق، محقق و مصحح، غفاری، علی اکبر، دفتر انتشارات اسلامی، قم، ج ۳، ص ۳۹۱.    


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست    


رده‌های این صفحه : تضاد روایات | حدیث شناسی
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار