امینذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: امین، حضرت محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله.
پرسش: چرا به حضرت محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله، امین می‌گفتند؟
پاسخ: امین در نقطه مقابل خائن قرار دارد؛ یعنی کسی که در امانت خیانت نکرده و مورد اطمینان و اعتماد مردم است. با توجه به این‌که پایه‌های اخلاق فردی و اجتماعی پیامبر ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ در دوران جوانیش چنان استوار بود که بین مردم، به عنوان شخصی امین و مورد اطمینان شناخته می‌شد؛ از‌این‌رو به آن حضرت "امین" می‌گفتند. گفتنی است که پیامبر اسلام ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ هم امین وحی و مورد اعتماد خداوند بود و هم امین برای مردم. زیارت‌های رسیده از معصومان ـ علیهم‌السلام ـ برای پیامبر اسلام ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ که در آنها، آن حضرت به "امین الله" خطاب شده و نیز روایاتی که این عنوان در آن ذکر شده نیز، در همین راستا ارزیابی می‌شود.


معنای امین

[ویرایش]

امین در معنایی متضاد با خائن به‌کار گرفته می‌شود؛ یعنی کسی که در امانت خیانت نمی‌کند و مورد اطمینان و اعتماد طرف مقابل است که به او اعتماد می‌کند.
[۱] مهیار، رضا، فرهنگ أبجدی عربی ـ فارسی، ص ۴.


علت امین خواندن پیامبر

[ویرایش]

با توجه به این‌که پایه‌های اخلاق فردی و اجتماعی پیامبر ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ در دوران جوانیش چنان استوار شد که بین مردم، شخص امین و مورد اطمینان به‌شمار می‌آمد؛ از‌این‌رو مردم به آن حضرت "امین" می‌گفتند.

نمونه‌ای از یک روایت

[ویرایش]

نقل شده است: کاروانی از مکه به بازار بُصری در شام رفت. راهبی در آن‌جا بود. گفت: بپرسید ببینید در این کاروان از اهل حرم کسی هست یا نه؟ گفتند: بلی. پرسید: احمد بن عبد‌المطلب ظهور نکرده است؟ چون او باید در این ماه ظهور کند! و او آخرین پیامبر خداست و از مکه خروج و به مدینه هجرت می‌کند. راوی می‌گوید: وقتی که به مکه برگشتیم، پرسیدیم: تازه چه خبر است. گفتند: خبر محمد امین ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ است که ادعای پیامبری می‌کند.

امین بودن پیامبر در قرآن

[ویرایش]

گفتنی است که پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله هم امین و مورد اعتماد خداوند بود و هم امین برای مردم، به همین دلیل در قرآن و روایات آن حضرت به‌عنوان "امین" معرفی شده است. به عبارتی تمام پیامبران، امین وحی پروردگار هستند.

← نمونه اول


خداوند سبحان در قرآن به نقل از حضرت هود علیه‌السلام بیان می‌دارد که به قومش عرضه داشت: رسالت‌های پروردگارم را به شما ابلاغ می‌کنم و من خیرخواه امینی برای شما هستم.

← نمونه دوم


هم‌چنین قرآن کریم از حضرت نوح، صالح، لوط و شعیب نقل می‌کند که هر کدام از آنها به قومشان عرضه داشتند: "مسلّماً من برای شما پیامبری امین هستم"!

امین بودن پیامبر در زیارت‌ها

[ویرایش]

زیارت‌هایی از معصومان ـ علیهم‌السلام ـ به ما رسیده که در آنها پیامبر اسلام ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ به "امین الله" خطاب شده است.
از جمله در زیارتی خطاب به پیامبر اکرم ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ عرضه می‌داریم: "... السَّلَامُ عَلَی رَسُولِ اللَّهِ صَلَّی اللَّهُ عَلَی مُحَمَّدٍ أَمِینِ اللَّهِ عَلَی رُسُلِهِ وَ عَزَائِمِ أَمْرِهِ...".
[۹] ابن قولویه قمی، کامل الزیارات، ص ۲۰۱، انتشارات مرتضویه نجف اشرف، ۱۳۵۶ ه ق.


امین بودن پیامبر در روایات

[ویرایش]

در روایات نیز به‌طور مکرر به این امر اشاره شده است که به یک مورد آن اشاره می‌کنیم:

← روایتی از عبد‌الله بن جندب


عبد‌الله بن جندب می‌گوید: حضرت رضا علیه‌السلام برایم نوشت:"... حضرت محمد، "امین" خدا در بین مردم بود، پس از در گذشت او ما اهل بیت ورثه او هستیم، پس ما امین‌های خدا در زمینیم...".

پانویس

[ویرایش]
 
۱. مهیار، رضا، فرهنگ أبجدی عربی ـ فارسی، ص ۴.
۲. راوندی، قطب‌الدین، الخرائج و الجرائح، ج ‌۱، ص ۱۲۵ و ۱۲۶، مؤسسه امام مهدی (عج) قم، ۱۴۰۹ ه ق.    
۳. اعراف (۷)، آیه ۶۸.    
۴. شعراء (۲۶)، آیه ۱۰۷.    
۵. شعراء (۲۶)، آیه ۱۲۵.    
۶. شعراء (۲۶)، آیه ۱۴۳.    
۷. شعراء (۲۶)، آیه ۱۶۲.    
۸. شعراء (۲۶)، آیه ۱۷۸.    
۹. ابن قولویه قمی، کامل الزیارات، ص ۲۰۱، انتشارات مرتضویه نجف اشرف، ۱۳۵۶ ه ق.
۱۰. کلینی، محمد بن یعقوب، کافی، ج ۱، ص ۲۲۳، دارالکتب الإسلامیة تهران، ۱۳۶۵ ه ش.    


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : تاریخ اسلام | سیره پیامبر
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار