امنیت عمومیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: امنیت عمومی، پیروزی، حکومت، اهل ایمان.

پرسش: چند آیه که به طور صریح درباره تأمین امنیت عمومی می‌باشد، بیان نمایید؟

پاسخ: هدف از پیروزی و حکومت اهل ایمان، استقرار دین الهی در زمین و رسیدن به توحید و امنیت کامل است. امنیت واقعی در سایه حکومت دین است. امنیت در جامعه اسلامی، شرایط مناسبی برای عبادت فراهم می‌سازد.
[۱] قرائتی، محسن، تفسیر نور، ج۸، ص۲۰۵.
از این جهت، قرآن شریف تأمین امنیت عمومی و ملی را در گرو حکومت اسلامی می‌داند.


تأمین امنیت عمومی

[ویرایش]

درباره تأمین امنیت عمومی به آیاتی از قرآن کریم اشاره می‌کنیم:

← آیه ۵۵ سوره نور


قرآن شریف در مورد امنیت ملی و ارزش تأمین امنیت ملی و عمومی می‌فرماید: «وَعَدَ اللَّهُ الَّذِینَ آمَنُوا مِنْکُمْ وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ لَیَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِی الْاَرْضِ کَمَا اسْتَخْلَفَ الَّذِینَ مِنْ قَبْلِهِمْ وَ لَُیمَکِّنَنَّ لَهُمْ دِینَهُمُ الَّذِی ارْتَضی لَهُمْ وَ لَیُبَدِّلَنَّهُمْ مِنْ بَعْدِ خَوْفِهِمْ اَمْناً...»؛ «و خداوند به کسانی از شما که ایمان آورده و کارهای شایسته انجام داده‌اند، وعده می‌دهد که قطعاً آنان را حکمران روی زمین خواهد کرد؛ همان‌گونه که به پیشینیان آن‌ها خلافت روی زمین را بخشید؛ و دین و آیینی را که برای آنان پسندیده، پابرجا و ریشه‌دار خواهد ساخت؛ و ترسشان را به امنیت و آرامش مبدل می‌کند...».

←← دیدگاه جوادی آملی


استاد جوادی آملی می‌فرماید: «امنیت ملی از عناصر محوری اهداف حکومت اسلامی است؛ امنیت همه جانبه‌ای که زمینه رشد و تعالی انسان را فراهم کند؛ ازاین‌رو با تشکیل حکومت به دست پیامبر گرامی اسلام (صلّی‌الله‌علیه‌و‌له) در مدینه، غارت دوران جاهلی به امنیت و امتیاز خواهی‌های آن به تمدن ایثار تبدیل شد».
[۳] جوادی آملی، عبدالله، انتظار بشر از دین، ص۱۲۸، قم، انتشارات اسراء، چاپ اول، ۱۳۸۰.


←← هدف از حکومت اهل ایمان


هدف از پیروزی و حکومت اهل ایمان، استقرار دین الهی در زمین و رسیدن به توحید و امنیت کامل است. امنیت واقعی در سایه حکومت دین است. امنیت در جامعه اسلامی، شرایط مناسبی برای عبادت فراهم می‌سازد.
[۴] قرائتی، محسن، تفسیر نور، ج۸، ص۲۰۵.
از این جهت، قرآن شریف تأمین امنیت عمومی و ملی را در گرو حکومت اسلامی می‌داند.

← آیه ۱۱۲ سوره نحل


قرآن شریف حکومت اسلامی را مسئول تأمین امنیت عمومی و ملی می‌داند، می‌فرماید: «وَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلاً قَرْیَةً کانَتْ آمِنَةً مُطْمَئِنَّةً یَاْتِیها رِزْقُها رَغَداً مِنْ کُلِّ مَکانٍ فَکَفَرَتْ بِاَنْعُمِ اللَّهِ» «خداوند (برای آنانی که کفران نعمت می‌کنند، ) مَثَلی زده است: منطقه آبادی که اَمن و آرام و مطمئن بود؛ و همواره روزیش از هر جا می‌رسید؛ اما به نعمت‌های خدا ناسپاسی کردند». سرزمین و حکومتی که از امنیت ملی برخوردار باشد، از بزرگ‌ترین نعمت معنوی برخوردار است و ناسپاسی در برابر آن، گناه نابخشودنی است.

← آیه ۱۱۳ سوره نحل


در آیه بعد، آیة ۱۱۳ سوره نحل می‌فرماید: پیامبری از خودشان به سراغ آن‌ها آمد، تا امنیت و تعالی و تکامل آن‌ها را تأمین کند؛ ولی او را تکذیب کردند؛ ازاین‌رو عذاب الهی آن‌ها را فرا گرفت.

←← آیات سوره فیل


قرآن شریف در مورد تأمین امنیت ملّی در مکه هم می‌فرماید: «اَ لَمْ تَرَ کَیْفَ فَعَلَ رَبُّکَ بِاَصْحابِ الْفِیل....» یعنی «آیا ندیدی پروردگارت با فیل‌سواران (لشکر ابرهه که برای نابودی کعبه آمده بودند) چه کرد؟ آیا نقشه آن‌ها را ضلالت و تباهی قرار نداد؟ و بر سر آن‌ها پرندگانی را گروه گروه فرستاد، که با سنگ‌های کوچکی آنان را هدف قرار داد؛ سرانجام آن‌ها را همچون کاه خورده شده (و متلاشی) قرار داد».

←← توضیح


سوره فیل و داستان فیل‌سواران، جهت براندازی شهر مکه و خانه خدا و برخورد خداوند با آنان، از جمله صریح‌ترین سورها و آیاتی است که جهت تأمین امنیت ملی و امنیت عمومی نازل شده است. هم‌چنین خانه خدا سنبلی از یک شهر است که تأمین امنیت آن به دست خداست که در قرآن شریف به آن وعده داده شد.

منابع

[ویرایش]

۱. تفسیر نمونه، مکارم شیرازی.
۲. تفسیر المیزان، علامه طباطبایی.
۳. تفسیر نور، قرائتی.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. قرائتی، محسن، تفسیر نور، ج۸، ص۲۰۵.
۲. نور/سوره۲۴، آیه۵۵.    
۳. جوادی آملی، عبدالله، انتظار بشر از دین، ص۱۲۸، قم، انتشارات اسراء، چاپ اول، ۱۳۸۰.
۴. قرائتی، محسن، تفسیر نور، ج۸، ص۲۰۵.
۵. نحل/سوره۱۶، آیه۱۱۲-۱۱۳.    
۶. فیل/سوره۱۰۵، آیه۱-۵.    
۷. آل عمران/سوره۳، آیه۹۷.    


منبع

[ویرایش]

سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «امنیت عمومی»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۰۹/۱۵.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار