امامت حضرت مهدی در خردسالیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: امامت، امام جواد (علیه‌السّلام)، امام‌ هادی (علیه‌السّلام)، عقل، حکمت.

پرسش: چگونه امام مهدی (علیه‌السّلام) در خردسالی به امامت رسیده است؟

پاسخ:


مقدمه

[ویرایش]

در آموزه‌های اعتقادی شیعی، امامت در خردسالی، امری مسلّم است، چنان‌که امام جواد (علیه‌السّلام) و امام‌ هادی (علیه‌السّلام) در هشت سالگی و امام مهدی (علیه‌السّلام) در پنج سالگی به امامت رسیده‌اند.

تکامل عقل در سنین کودکی

[ویرایش]

شیخ مفید در کتاب الفصول المختارة پس از آن که به امامت رسیدن امام مهدی (علیه‌السّلام) را در کودکی بیان کرده، می‌نویسد:
عالمان شیعه عقیده دارند که پدر امام مهدی (علیه‌السّلام) از دنیا نرفت تا این‌که خداوند، عقل مهدی را کامل کرد و به او حکمت و فصل الخطاب آموخت و او را با این ویژگی‌ها از سایر انسان‌ها ممتاز ساخت؛ چرا که او خاتم حجّت‌ها و جانشین اولیا و برپادارنده دوران است.

← استناد به دلیل عقلی


آنان برای درستی این نظریه به دلیل عقلی استناد جسته‌اند؛ زیرا این امر از نگاه عقل، امری محال نیست و قدرت، بِدان تعلّق می‌گیرد. آنان همچنین به سخن خداوند در داستان عیسی: «وَيُكَلِّمُ النَّاسَ فِي الْمَهْدِ وَكَهْلًا وَمِنَ الصَّالِحِينَ؛ و در گهواره با مردم سخن می‌گفت.» و داستان یحیی: «يَا يَحْيَى خُذِ الْكِتَابَ بِقُوَّةٍ وَآتَيْنَاهُ الْحُكْمَ صَبِيًّا؛ و در کودکی به او حکمت دادیم.» استدلال کرده‌اند.

← امکان رهبری در کودکی


شیخ مفید در این عبارت، از یک سو امکان عقلی رهبری الهی در کودکی را مطرح می‌سازد و این که عقل، آن را محال نمی‌داند و از دیگر سو، تحقّق آن را طبق خبر دادن قرآن بیان می‌کند که در تاریخ انبیای الهی، دو پیامبر (یحیی (علیه‌السّلام) و عیسی (علیه‌السّلام) ) در کودکی به مقام نبوّت رسیده‌اند.
درباره امام مهدی (علیه‌السّلام) نیز ادلّه اثبات اصل مهدویت و ادلّه اثبات ولادت ایشان، تحقّق امامت آن حضرت را در خردسالی نتیجه می‌دهند.
[۳] ر.ک: محمدی ری‌شهری، محمد، دانش نامه امام مهدی (علیه‌السّلام) بر پایه قرآن و حدیث و تاریخ، ج۳، ص۴۱-۴۴.
[۴] باقری‌زاده اشعری، محمد، از امام مهدی (علیه‌السلام) بیشتر بدانیم، ص۲۵.پانویس

[ویرایش]
 
۱. آل عمران/سوره۳، آیه۴۶.    
۲. مریم/سوره۱۹، آیه۱۲.    
۳. ر.ک: محمدی ری‌شهری، محمد، دانش نامه امام مهدی (علیه‌السّلام) بر پایه قرآن و حدیث و تاریخ، ج۳، ص۴۱-۴۴.
۴. باقری‌زاده اشعری، محمد، از امام مهدی (علیه‌السلام) بیشتر بدانیم، ص۲۵.


منبع

[ویرایش]

حدیث‌نت، برگرفته از مقاله «امامت حضرت مهدی در خردسالی» تاریخ بازیابی ۱۳۹۷/۱۲/۲۴.    


رده‌های این صفحه : امام زمان | امامت
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار