اصول کافیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلید واژه: اصول کافی، روایات اصول کافی.
پرسش: در عین این‌که بعضی از روایات کتاب اصول کافی ضعیف هستند چطور این کتاب شرح و تفسیر قرآن قرار می‌گیرد؟
پاسخ: تنها کتابی که به تمام گفته‌های آن می‌شود اعتماد کرد فقط قرآن هست؛ اما اکثر احادیث اصول کافی از اعتبار ویژه‌ای برخوردار هستند.


مؤلف اصول کافی[ویرایش]

گردآوردنده‌ی اصول کافی محدث بزرگوار محمدبن یعقوب کلینی (ره) از بزرگان فقهاء شیعه و موثق ترین محدثین امامیه است که در زمان غیبت صغری امام زمان (علیه السلام) می زیسته و قبل از وفات آخرین نائب خاص حضرت در سال ۳۲۸ هـ.ق از دنیا رفت.

خصوصیات اصول کافی[ویرایش]

این کتاب که خود به تنهایی یک دایرة المعارف و در چندین مجلد است از مهم ترین کتب روایی شیعه و یکی از کتب اربعه شیعه (کافی، تهذیب، استبصار، من لایحضره الفقیه) به شمار می رود که مرحوم کلینی(ره) در طول بیست سال احادیث ارزشمند آن‌را جمع آوری نموده است. این کتاب شامل روایات پیامبر (صلی الله علیه و آله) و اهل بیت آن حضرت (علیه السلام) است که در آن به علوم و معارف اسلامی به بهترین شکل اشاره شده و با ترتیبی زیبا ارائه شده است.
این کتاب مرکب از سه قسم است: اصول کافی، فروع کافی و روضه کافی.

روش تألیف اصول کافی[ویرایش]

روش مرحوم کلینی(ره) در کتاب شریف کافی این است که همه‌ی سلسله سند حدیث را به طور کامل ذکر می کند و گاهی اوائل اسناد را اشاره نمی کند چون در سند روایات قبلی به آنها اشاره کرده است.

اهمیت اصول کافی[ویرایش]

به دلیل این که کتاب کافی فاصله زمانی کمی با منابع اولیه و معتبر شیعه دارد و مستقیما از آنها گرفته شده و از دقت بالایی نیز برخوردار است، اعتبار خاصی در بین شیعه دارد که در طول بیش از هزار سال پیوسته مورد توجه و عنایت خاص علما و فقهای شیعه قرار داشتند و بزرگان شیعه در تألیفات ارزشمند خود پیوسته به آن استناد نموده اند.

دیدگاه دانشمندان شیعه در مورد اصول کافی[ویرایش]

شهید ثانی(ره) فرموده است: احادیث کافی از مجموع احادیث صحاح سته اهل سنت بیشتر است، چرا که احادیث کافی ۱۶۱۹۹ عدد است ولی مجموع احادیث صحاح سته بنابر آنچه ابن اثیر در جامع الاصول جمع آوری کرده است ۹۴۸۳ حدیث است. [۱]
شیخ مفید(ره) در مورد این کتاب فرموده است: کافی از بهترین و پرفایده ترین کتاب‌های شیعه است. [۲]
محمد بن مکی مشهور به شهید اول (ره) در باره کافی فرموده است: کتاب کافی در حدیث کتابی است که شیعه مثل آن را ندارد. [۳]
علامه فیض کاشانی (ره) فرموده است: کافی با ارزش ترین، مطمئن ترین، کامل ترین و جامع ترین کتب روایی شیعه است زیرا همه اصول را در بر دارد و از اضافات خالی است. [۴]
علامه مجلسی(ره) فرموده است: کتاب کافی کامل ترین و جامع ترین کتب اصول احادیث است و از بزرگ ترین و بهترین کتاب هایی است که در شیعه نوشته شده است. [۵]

معتبر بودن اکثر روایات کافی[ویرایش]

نتیجه این که نظر معروف در نزد شیعیان آن است که اکثر روایات کافی از اعتبار بالایی برخوردارند. اگر چه همانند دیگر جوامع روایی بعضی روایات کم اعتبار نیز در آن وجود دارد.
شیعه معتقد است تنها کتابی که می توان به تمام گفته های آن اعتماد کرد، قرآن است و بس.
اما نباید به خاطر بعضی از روایات ضعیف که با معیارهای موجود در علم رجال هم قابل شناسایی هستند، از روایات معتبر دست برداشت.
کتاب شریف کافی از جمله کتاب هایی است که اکثر روایات آن از اعتبار لازم برخوردار است و آیا در این سخن اشکالی وجود دارد که گفته شود بسیاری از این روایات معتبر در بیان و شرح و تفسیر آیات قرآن است، همان گونه که بنا بر نظر شیعه و اهل سنت احادیث معتبر دیگری نیز از پیامبر اکرم (صلی الله و علیه و آله) ائمه طاهرین (علیه السلام) در جوامع روایی وجود دارد که بسیاری از آنها در بیان و شرح و تفسیر آیات قرآن است.
بدیهی است که این احادیث معتبر، بهترین راه رسیدن به تفسیر قرآن کریم است زیرا پیامبر اکرم (صلی الله و علیه و آله) و عترت او از آگاه ترین مردم به کتاب خدا و معارف آن هستند.

پانویس[ویرایش]
 
۱. المدخل الی علم الرجال و الدرایة، ص۱۳۸.
۲. نرم افزار درایة النور.
۳. بحار الانوار، ج۲۵، ص۶۷.
۴. بحار الانوار، ج۲۵، ص۶۷.
۵. مرآة العقول ج۱، ص۳.


منبع[ویرایش]

اسلام کوئیست.    رده‌های این صفحه : کتب حدیثی شیعه | کتاب کافی
جعبه‌ابزار