اشتغال زنذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: اشتغال زن، شغل، کار کردن، رضایت همسر، طلاق.

پرسش: بنده مدت یک سال است که با یک خانم کارمند ازدواج کرده‌ام و ایشان قرار بوده بعد از مدت کوتاهی دیگر سر کار نرود؛ اما در حال حاضر اصرار به ادامه کار دارد؛ حتی به قیمت طلاق، و بنده نظرم این است که نباید دیگر به سر کار برود و با اصرار بیش‌تر ایشان برای ادامه کارش باید بین من و کار خود یکی را انتخاب کند. لطفاً برای جلوگیری از جدایی ما راه‌حلی پیشنهاد بفرمایید؟

پاسخ:تفاهم در زندگی

[ویرایش]

یکی از وظایف مهم زن و شوهر در زندگی تلاش برای استحکام هرچه بیش‌تر پایه‌های زندگی مشترک و داشتن تفاهم با یک‌دیگر می‌باشد و برای رسیدن به تفاهم زن و شوهر باید هرچه بهتر و بیش‌تر یک‌دیگر را بشناسند و با سلایق و نظرات طرف مقابل آشنا شوند و به‌جای این‌که اصرار بر نقطه‌نظر خود در مسئله‌ای داشته باشند، سعی کنند با گفت‌وگو با یک‌دیگر و استفاده از نظرات مشاورین به نظر متعادلی برسند.
با حفظ این مقدمه لازم است به چند نکته اشاره کنم:

طلاق و تبعات شوم آن

[ویرایش]

با این‌که طلاق از نظر اسلام امری جایز و مشروع است، اما در‌عین‌حال مبغوض‌ترین و بدترین کارهاست.

← حدیثی از امام صادق


امام صادق (علیه‌السلام) فرمود: تزویج کنید، ولی طلاق ندهید؛ زیرا از وقوع طلاق، عرش خدا می‌لرزد.

← توضیح


مسئله ازدواج، مسئله خرید کفش و جوراب نیست که هرگاه آن را دوست نداشت، دورش بیندازد و کفش دیگری بخرد، زناشویی یک پیمان مقدس انسانی و پیوند معنوی است، دو انسان با هم عهد و پیمان می‌بندند که تا پایان عمر، یار و غم‌خوار و مونس هم باشند. به اعتماد همین پیمان مقدس است که دختر، پدر و مادر و خویشانش را رها کرده، با صدها امید و آرزو به خانه شوهر قدم می‌گذارد و سرمایه عفت خویش را در اختیار او قرار می‌دهد.
به اعتماد همین پیمان ملکوتی است که مرد، مبالغ هنگفتی را برای عقد و عروسی و مرتب ساختن اسباب و لوازم زندگی هزینه می‌کند و شبانه‌روز برای آسایش خانواده‌اش زحمت می‌کشد. ازدواج هوس‌بازی نیست تا مرد و زن به‌اندک بهانه‌ای آن را بر هم بزنند. درست است که طلاق امر مشروع است، اما شارع مقدس اسلام جداً از آن نهی کرده است. متأسفانه همین امر مبغوض، در کشور چنان شیوع پیدا کرده است که بنیاد خانواده‌ها را متزلزل ساخته و اعتماد زناشویی را سلب نموده است.
زن و مردی که جدا می‌شوند لابد در نظر دارند بعدها با شخص دیگری ازدواج کنند. مرد با خود می‌گوید: همسرم را طلاق می‌دهم و با زن دیگری که مطابق میلم باشد ازدواج می‌کنم، زن نیز با خود می‌گوید: از شوهرم طلاق می‌گیرم و با یک مرد اید‌آل عروسی می‌کنم، اما این زن و مرد باید بدانند که در صورت جدایی، بدسابقه می‌شوند، هوس‌باز و خودخواه و بی‌گذشت و بی‌وفا می‌شوند. مرد به خواستگاری هر زنی برود، آن زن پس از تحقیق می‌فهمد که زن سابقش را طلاق داده، بدین جهت به او اعتماد نخواهد کرد. با خود می‌گوید: از این دو حالت خارج نیست؛ یا زن از او طلاق گرفته؛ پس معلوم می‌شود مرد خوبی نبوده و یا این‌که او همسرش را طلاق داده، پس معلوم می‌شود او عهد و وفا ندارد. زنی که از شوهرش طلاق می‌گیرد باید بداند که کم‌تر مردی حاضر می‌شود او را به همسری برگزیند؛ زیرا مردها فکر می‌کنند اگر این زن، زن خوب و باوفایی بود، از شوهرش طلاق نمی‌گرفت. بدین دلیل اگر مرد برای خواستگاری هر زنی برود، غالباً دست رد به سینه‌اش خواهد زد. زن نیز باید در انتظار خواستگار در خانه بماند، اگر با همین حال تا پایان عمر بماند، بدبخت و سیه‌روز خواهد بود. مرد ناچار می‌شود تا پایان عمر، تنها و پریشان‌احوال زندگی کند. زن نیز ناچار است تا آخر عمر یا سربار پدر و مادر یا سایر خویشان باشد و یا تنها و بدون مونس زندگی کند و در حسرت داشتن شوهر بسوزد و بسازد و یقیناً زندگی انفرادی بسیار دشوار و خسته‌کننده است و گاهی انسان مرگ را بر آن ترجیح می‌دهد.

راه‌حل مناسب

[ویرایش]

در زندگی مسائل متفاوتی پیش می‌آید؛ میزان مهارت زن و شوهر در حل مسئله، تضمین‌کننده سلامت خانوادگی و حفظ زندگی از فروپاشی است. این‌که به سرعت سراغ "یا این و یا آن" برویم، نشان‌دهنده ضعف ما در حل مسئله است. بنابراین باید تکنیک حل مسئله را فرا گرفت و در زندگی به دنبال راه‌حل‌های مناسب بود. مسئله را حل کنید نه این‌که صورت مسئله را پاک کنید.

کشف انگیزه همسر از اشتغال

[ویرایش]

انگیزه‌های همسرتان را از اشتغال کشف کنید و متناسب با آن‌ها راهکار پیدا کنید.

فکر کردن به مصلحت زندگی

[ویرایش]

فقط به فکر خواست و میل خود نباشید؛ بلکه به مصلحت زندگی مشترک فکر کنید.

مختار بودن زن در اشتغال

[ویرایش]

طبق نظر شرع و قانون، اگر زن قبل از ازدواج شاغل بوده است،‌ در ترک یا ادامه شغل خود مختار است و شوهر نمی‌تواند مانع شغل او شود، مگر این‌که شرط ضمن عقد کرده باشندکه زن از اشتغال خود دست بردارد.

نکته‌هایی درباره شغل زنان

[ویرایش]

درباره شغل زنان، به نکته‌های زیر اشاره می‌نیم:

← وظیفه زن و مرد در خانه


وظیفه مرد این است که مخارج زندگی را تأمین کند «ولی از نظر اسلام مستحب است که زن در مرحله اول در خانه و در مرحله دوم با حفظ عفاف در خارج خانه به کار مناسب خلقت و نهاد خود مشغول باشد و به جای سرگرمی‌های زیان‌آور، بیهوده و بی‌ثمر مانند تخمه شکستن و غیبت مردم را کردن و قواره آنان را ‌اندازه گرفتن به کاری مفید و مثبت بپردازد».
[۱] مصطفوی، جواد، بهشت خانواده، ص۸۸، مشهد، نشر هجرت، چاپ دوم، ۱۳۷۰ ش.


←← رضایت شوهر


هم‌چنین باید توجه داشت در امور اجتماعی که میان مردم مرسوم است، در موردی که اسلام منع و نهی ننموده باشد، دلیل بر تأیید و امضای آن است. بنابراین هر حرفه و شغلی که اسلام زن را از آن منع نکرده و منافی عفاف و حجاب او نیست، مورد تصویب اسلام می‌باشد و زن می‌تواند به آن کار مشغول شود؛ البته رضایت شوهر شرط اساسی در این زمینه می‌باشد.

← مشارکت در امور خانواده


در مواردی که زن در خارج از خانه به کاری اشتغال دارد، نباید سنگینی بار امور خانواده بر دوش او به‌تنهایی نهاده شود. وظیفه شوهر است که با مشاوره و تفاهم با همسر خود یا به کارگیری شیوه‌های متناسب‌ با وضع خاص خانواده، نگذارد خستگی ناشی از کار روزانه زن با رسیدگی به امور خانه تشدید شود. مسلماً اگر سنگینی کار زن بیش از توان و ظرفیت او باشد و به خستگی ممتد و مزمن منجر گردد، علاوه بر این‌که به سلامتی جسمی و شادابی روحی زن صدمه اساسی می‌زند، در درازمدت نیز آثار بسیار زیان‌باری در سرنوشت خانواده بر جای می‌گذارد؛ بنابراین در چنین شرایطی، شوهر و فرزندان به تناسب وضع خانواده باید در انجام امور خانه مشارکت جدی داشته باشند. کار کردن مرد در خانه از نظر آموزش‌های اسلامی بسیار پسندیده و موجب اجر و پاداش الهی است و حتی آن را موجب آمرزش گناهان بزرگ شمرده‌اند. سنت پسندیده دینی ما نیز بر این نکته تاکید دارد که مرد در انجام کارهای خانه و کمک به همسر در حدود امکان و توانایی خود مشارکت کند.
[۲] سادات، محمدعلی، راهنمای همسران جوان، تهران، دفتر نشر و فرهنگ اسلامی، چاپ سوم ۱۳۷۷ ش.


لزوم مراجعه به مشاور

[ویرایش]

توصیه‌ای دیگر که به شما داریم این است که حتماً برای بازگو کردن مشکل خود و همسرتان، نزد مشاور خانواده بروید؛ چراکه ما یک‌طرفه و تنها با شنیدن صحبت‌های شما نمی‌توانیم قضاوت کنیم؛ چون سخنان همسرتان را نشنیده‌ایم، ممکن است همسر شما هم حرفی برای گفتن داشته باشد یا این‌که مشکلی در زندگی با شما احساس کند که از جنبه‌های مختلف باید بررسی شود؛ به طور مثال ممکن است از اخلاق و رفتار شما راضی نباشد یا این‌که از روابط زناشویی با شما رضایت کامل احساس نکند؛ بنابراین باید حتی‌الامکان اگر مسئله‌ای بین شما (غیر از شاغل بودن ایشان) وجود دارد، حل شود و این میسر نمی‌شود مگر این‌که صحبت‌های ایشان هم توسط یک مشاور دلسوز و آگاه شنیده شود.

معرفی منابع

[ویرایش]

۱. امینی، ابراهیم، همسرداری، ناشر دفتر تبلیغات اسلامی قم، چاپ نوزدهم، ۱۳۸۳ ش.
۲. مصطفوی، سید جواد، بهشت خانواده، انتشارات هجرت، مشهد، چاپ دوم، ۱۳۷۰ ش.
۳. سادات، محمدعلی، راهنمای همسران جوان، دفتر نشر فرهنگ اسلامی، تهران، چاپ سوم، ۱۳۷۷ ش.
۴. گری، جان، مردان مریخی زنان ونوسی، نشر علم، تهران، ۱۳۷۹ ش.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. مصطفوی، جواد، بهشت خانواده، ص۸۸، مشهد، نشر هجرت، چاپ دوم، ۱۳۷۰ ش.
۲. سادات، محمدعلی، راهنمای همسران جوان، تهران، دفتر نشر و فرهنگ اسلامی، چاپ سوم ۱۳۷۷ ش.


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «اشتغال زن»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۰۸/۰۸.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار