اسلام یهودیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: امام علی علیه‌السلام، اسلام آوردن یهودی، وقایع تاریخی.
پرسش: گاهی نقل شده است که هنگامی که دست حضرت علی ـ علیه‌السلام ـ را بستند و ایشان را برای بیعت اجباری با ابوبکر به مسجد می‌کشاندند، یک نفر یهودی آن صحنه را دید و مسلمان شد، و ایمان خود را چنین توجیه کرد: من خودم او را دیدم که چه‌طور در جنگ خیبر می‌جنگید و این حالت صبر او نشانه‌ حقانیت و تسلیم او در برابر خداست. این روایت در چه منبع و کتابی آمده است؟
پاسخ:


منبع روایت مذکور[ویرایش]

چنین رویدادی در منابع تاریخی و روایی یافت نشد.

نکاتی درباره وقایع تاریخی[ویرایش]

اما تذکر چند نکته مهم در این باره ضروری به نظر می‌رسد:

← نکته اول
رویدادهای تاریخی عمدتاً به‌صورت مکتوب ضمن نوشتارهایی از قبیل کتاب‌های تاریخ، سیره، خاطرات و ... گزارش شده است.

← نکته دوم
برخی وقایع تاریخی ممکن است به دلایل مختلف مانند منع از نوشتن در مقطعی از زمان به‌دلیل شرایط سیاسی حاکم بر جامعه ثبت و ضبط نشده، یا پس از ثبت مورد دست برد و حذف قرار گرفته است.

← نکته سوم
حوادث طبیعی و آتش‌سوزی کتاب‌ها و کتاب‌خانه‌ها در نتیجه جنگ‌ها و درگیری‌های قومی و مذهبی موجب از بین رفتن بخشی از گزارش‌های تاریخی شده است.

← نکته چهارم
مجموعه‌ای از گزارش‌ها به شکل سینه به سینه به دست ما رسیده که ممکن است برخی مقرون به صحت و برخی مورد تأیید نباشد.

← نکته پنجم
دسته‌ای از اخبار نیز منحصراً در نوشته‌های متأخران یافت می‌شود که شایسته است منبع یا منابع این‌گونه اخبار را از نویسنده آن اثر جویا شد.

نتیجه بحث[ویرایش]

علاوه بر آنچه گفته شد، لازم است بدانیم که سیره حضرت علی ـ علیه‌السلام ـ و ائمه اطهار علیهم‌السلام به دلیل علم، تقوا و مکارم اخلاقشان مملو از این‌گونه اتفاقات است؛ برای نمونه می‌توان به کتاب‌هایی مانند کتب اربعه، یا بحارالانوار که سیره آن بزرگوران در آن ثبت شده مراجعه نمود. نظیر داستان منازعه شخصی یهودی با حضرت علی علیه‌السلام نقل شده است که تواضع امام علیه‌السلام موجب اسلام آوردن او می‌گردد. [۱]

پانویس[ویرایش]
 
۱. علامه مجلسی، بحار الانوار، ج ۴۱، ص ۵۶ و ۵۷، مؤسسه الوفاء، بیروت.    


منبع[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


جعبه‌ابزار