اسلام و ازدواجذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: دین اسلام، ازدواج جوانان.
پرسش: چگونه اسلام قادر به حل همه مشکلات است؟ مگر ما ادعا نداریم که دین ما کامل‌ترین دین است و به همه نیازها پاسخ جامع و کامل داده؟ حال پاسخ به نیاز جنسی فعلی من چیست؟ در‌حالی‌که نه امکان ازدواج دائم را دارم، نه کسی را می‌شناسم که با او ازدواج موقت کنم؟!
پاسخ: احکام و دستورات اسلام از طرف خدای عالم و حکیم است و می‌تواند همه مشکلات بشر را حل کند؛ اما به شرطی که در جامعه همه افراد به همه دستورات آن عمل کنند. امروزه ازدواج جوانان گرچه با مشکلات زیادی مواجه است، اما قطعاً قابل حل است؛ به شرطی که هم دختر و هم پسر و خانواده‌های طرفین به دستورات اسلام عمل کنند و از انتظارات و توقعات خود بکاهند و از تشریفات زائد و چشم و هم‌چشمی‌های مرسوم خودداری کنند، و با توکل بر خدا خود را برای مواجه شدن و حل مشکلات احتمالی آماده کرده باشند.


دین اسلام

[ویرایش]

دین اسلام مجموعه‌ای از قوانین، احکام و دستورات برای هدایت انسان برای رسیدن به سعادت دنیوی و آخروی است. به دلیل این‌که خدای عالم و حکیم این مجموعه را وضع کرده است، قطعاً از کمال و جامعیت برخوردار بوده و می‌تواند همه مشکلات بشر را حل کند؛ اما به شرطی که همه افراد جامعه به همه دستورات آن عمل کنند.

دستورات اسلام

[ویرایش]

باید توجه داشت که عمل به هر قانونی مشکلات و محدودیت‌های خاص خود را دارد که بدون پذیرش و تعامل با آنها امکان بهره‌مندی آن قانون وجود ندارد. اگر می‌بینید که در جامعه اسلامی مردم در زندگی خود با مشکلات متعددی روبه‌رو هستند، برای این است که به‌طور کامل به دستورات اسلام عمل نمی‌شود. یا هر یک از ما تنها نفع و ضرر خود را در نظر داریم و اسلام را تنها در همان محدوده در نظر می‌گیریم. به همین جهت نتیجه مطلوب حاصل نمی‌شود. اسلام راه به‌دست آوردن رزق و روزی و درآمد مشروع را نشان داده است و احکام و دستورات آن را وضع نموده است؛ اما این‌ها زمانی به نتیجه می‌رسد که همه افراد به تمام این دستورات عمل کنند. اما اگر یک نفر زحمت بکشد و دیگران بیکار نشسته و از دسترنج او بخواهند استفاده کنند یا حق او را غصب کنند، چیزی برای او باقی نخواهد ماند.

ازدواج جوانان

[ویرایش]

بر این اساس مشکل ازدواج جوانان نیز با احکام و دستورات اسلام قابل حل است؛ به شرطی هم دختر و هم پسر و خانواده‌های طرفین به دستورات اسلام عمل کنند و از انتظارات و توقعات خود بکاهند و از تشریفات زائد و چشم و هم‌چشمی‌های مرسوم خودداری کنند.

سعی و تلاش اساس زندگی

[ویرایش]

امروزه در تمام جوامع زنان و دختران زیادی وجود دارند که آماده ازدواج با یک شوهر سالم و درست‌کار هستند؛ اما باید دانست که در بسیاری از موارد شروع زندگی با کمبودها، سختی‌ها و نارسایی‌های زیاد همراه است. آیا این‌که شما انتظار دارید اسلام در خانه شما را بزند و دختر دلخواه شما را به همراه مسکن و اتومبیل و... در اختیار شما بگذارند، انتظار بیهوده‌ای نیست؟ شناختن کسانی که آمادگی ازدواج دارند، راه و روش خاص خود را دارد. هم‌چنین خواستگاری کردن شیوه خاص خود را دارد که باید از آن طریق وارد شد و سطح توقعات و انتظارات خود را نیز تقلیل داد و با جدیت در راه رسیدن به مطلوب تلاش کرد. در اسلام اساس زندگی بر سعی و تلاش است. با سعی تلاش است که انسان لذت زندگی و نعمت‌های آن را درک می‌کند.

← کاهش توقعات در امر ازدواج


اگر هر یک از دختر و پسری که آمادگی ازدواج دارند، به استقبال مشکلات و سختی‌ها رفته و با آنها مبارزه کنند و سعی کنند با خانواده‌هایی که از نظر مالی در سطح پایین‌تری از خودشان هستند بدون هیچ‌گونه توقع مالی وصلت کنند، باز هم ما در جامعه مشکل ازدواج خواهیم داشت؟ اگر افراد متمکن بخشی از دارایی خود را صرف ازدواج افراد نیازمند کنند، باز هم مشکل ازدواج باقی خواهد ماند؟
بنابراین شکی نیست که اسلام راه‌های رسیدن به هدف را مشخص کرده است؛ اما نیازمند عزم و تلاش جدی است.

عمل به دستورات اسلام

[ویرایش]

البته بعضی راه‌کارها ممکن است به سلیقه ما (انسان‌ها) صحیح باشد؛ اما از نظر خدای متعال ممنوع است و این نیست مگر به خاطر علم خداوند به آثار و عواقب شوم ضررهای فردی و اجتماعی آنها در دراز مدت. اگر ما به این نکته اعتقاد و یقین داشته باشیم که خدا مهربان حکیم از ما آگاه‌تر و دانا‌تر است و از عمل کردن یا عمل نکردن ما به دستورات اسلام نفع و ضرری به او نمی‌رسد و اگر چیزی را از ما خواسته و بر ما واجب کرده، به خاطر منافعی بوده است که به خود ما می‌رسد و اگر چیزی را بر ما ممنوع و حرام کرده، به خاطر ضررهایی بوده است که به خود ما می‌رسد. قطعاً سختی عمل کردن به دستورات او را به جان خواهیم خرید و از علائق و سلائقی که با احکام الهی منافات دارد، چشم‌پوشی خواهیم کرد.

وعده خداوند درباره ازدواج

[ویرایش]

در رابطه با ازدواج شما گرچه ممکن است که در آغاز راه مشکلات زیادی وجود داشته باشد، اما خداوند متعال وعده کمک و یاری داده و فرموده است:
"وَ أَنْکِحُوا الْأَیامی‌ مِنْکُمْ وَ الصَّالِحینَ مِنْ عِبادِکُمْ وَ إِمائِکُمْ إِنْ یَکُونُوا فُقَراءَ یُغْنِهِمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَلیمٌ"؛ " مردان و زنان بی‌همسر خود را همسر دهید؛ هم‌چنین غلامان و کنیزان صالح و درستکارتان را اگر فقیر و تنگدست باشند، خداوند از فضل خود آنان را بی‌نیاز می‌سازد، خداوند گشایش‌دهنده و آگاه است!"

صبر در مشکلات

[ویرایش]

به‌هر‌حال اسلام راه حل همه مشکلات و رسیدن به سرمنزل مقصود را به ما نشان داده است؛ اما فراهم کردن مقدمات و از بین بردن مشکلات و موانع به عهده افراد است. همان‌طور که انبیای الهی و ائمه طاهرین علیهم‌السلام در زندگی فردی و اجتماعی خود با مشکلات بسیاری مواجه بودند؛ ولی هیچ‌گاه از آنها فرار نمی‌کردند یا منتظر نمی‌نشستند تا دستی از غیب بر‌آید و کاری بکند. قرآن هم آنان را به صبر و استقامت در راه رسیدن به هدف توصیه نموده است. شما نیز باید بدانید افرادی بوده‌اند که از هر نظر شرایط‌شان از شما حاد‌تر بوده؛ اما با سعی و تلاش و مقاومت در برابر سختی‌ها و مشکلات و تحمل آنها، توانسته‌اند بر مشکلات فائق آمده و به قله‌های موفقیت برسند. البته کسی که سعی تلاش نماید و تقوا پیشه کند، قطعاً از امداد‌های الهی نیز بهره‌مند خواهد شد ("مَنْ یَتَّقِ اللَّهَ یَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجاً"؛ "هرکس تقوای الهی پیشه کند، خداوند راه نجاتی برای او فراهم می‌کند").

مراد از جامعیت اسلام

[ویرایش]

توجه داشته باشید که جامعیت اسلام به معنای این نیست که در اسلام عقل تعطیل شده است و اسلام در سازوکارهای حل مشکلات حرف آخر را زده است؛ زیرا این‌گونه مسائل به عقل واگذار شده است.

پانویس

[ویرایش]
۱. نور (۲۴)، آیه ۳۲.    
۲. طلاق (۶۵)، آیه ۲.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست.    

رده‌های این صفحه : اسلام شناسی | جامعیت اسلام
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار