استعمال جمله اجرت با معصومذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: اجر، معصوم، تفویض
پرسش: با توجه به این‌که خداوند اجر و پاداش انسان را می‌دهد، آیا گفتن جملاتی مانند اجرت با امام زمان اشکال ندارد!؟
پاسخ: با تأمل و دقت در آموزه‌های دینی، یک اصل مسلم و قطعی به دست می‌آید و آن این است که همه عالم در دست قدرت الهی است و هیچ‌کس غیر از خداوند مستقلاً هیچ قدرت و توانایی ندارد، امّا بندگان خدا بالعرض و با واسطه و با لطف خداوند از قدرت بهره‌مندند(البته تا زمانی که خداوند بخواهد.).


وساطت در نزول مواهب الهی

[ویرایش]

با توجه به این مقدمه باید گفت اجر و پاداش، یک بخشش مخصوص ذات الهی است، ولی ما در این‌جا تنها کسانی را که پیش خدا آبرو دارند وسیله قرار می‌دهیم و از آنان می‌خواهیم وساطت کنند تا ما به آن مواهب برسیم.

تفویض اجردهی به معصومین

[ویرایش]

امّا بخش دیگری را خداوند به بندگانش تفویض نموده است مثل شفا دادن مریض به دست عیسای مسیح ، در این بخش، بندگان خاص خداوند - البته باز هم نه به صورت مستقل – می‌توانند به دیگران اجر و پاداش دهند..

← نمونه‌ای از قرآن


خداوند از زبان یکی از دختران حضرت شعیب به حضرت موسی علیه‌السلام می‌فرماید: «فَجاءَتْهُ إِحْداهُما تَمْشی‌ عَلَی اسْتِحْیاءٍ قالَتْ إِنَّ أَبی‌ یَدْعُوکَ لِیَجْزِیَکَ أَجْرَ ما سَقَیْتَ لَنا؛ ناگهان یکی از آن دو (زن) به سراغ او آمد، در حالی‌که با نهایت حیا گام برمی‌داشت، گفت: «پدرم از تو دعوت می‌کند تا مزد و اجر آب دادن (به گوسفندان) را که برای ما انجام دادی به تو بپردازد»..
نیز اگر آیاتی که در آن از عبارت «أجورهن» استفاده شده را نیز ملاحظه فرمایید، به همین نتیجه خواهید رسید..

نتیجه

[ویرایش]

بنابر این، با اذعان و اعتقاد به این که کسی غیر از خدا به طور مستقل قدرت بر چیزی ندارد و هر کس هر چیزی که دارد از خداوند است اشکالی در این نوع تعبیرات نیست.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. آل عمران/سوره۳، آیه۴۹.    
۲. قصص/سوره۲۸، آیه۲۵.    


منبع

[ویرایش]
سایت اسلام کوئست    


رده‌های این صفحه : امام شناسی | امامت عامه | شئون امام | کلام
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار