استخاره و کتاب باز کردن در ازدواجذخیره مقاله با فرمت پی دی اف‌کلید واژه: استخاره، انتخاب همسر، ازدواج
پرسش: نقش استخاره و کتاب باز کردن در انتخاب همسر؟
پاسخ: در رابطه با مسئله استخاره، توضیحات زیر را لازم می‌دانم:


جایگاه استشاره در اسلام

[ویرایش]

آن‌چه که در شریعت اسلام، مورد تاکید و سفارش است استشاره است؛ یعنی مشورت کردن با دیگران. ضمن این‌که در مسئله ازدواج، تحقیق و بررسی نیز لازم و ضروری است.

کاربرد استخاره در ازدواج

[ویرایش]

اصولا استخاره جهت رفع تحیر و تردید است. به این معنا که اگر بعد از تحقیق و بررسی و همچنین مشورت با دیگران، به نتیجه‌ای نرسیدیم و همچنان حالت تردید، باقی بود برای رفع چنین تردیدی، می‌توانیم استخاره بگیریم.
حال اگر برای استخاره اول، شرایط، محقق بوده است، این استخاره‌ی اول است که از حجیت برخوردار است و وجهی برای استخاره دوم نیست. مگر این‌که استخاره اول را مشروط به شرط خاصی نموده باشند در حالی که آن شرط، محقق نشده باشد!

عدم حجّیّت باز کردن کتاب

[ویرایش]

مسائلی از قبیل کتاب باز کردن و امثال آن، معمولا فاقد حجیت است. ضمن این‌که با اموری مانند دعا، صدقه و کار خیر می‌توانیم از بسیاری از حوادث بد جلوگیری کنیم.

کفویّت در ازدواج

[ویرایش]

اما فارغ از این ماجرا، به طور کلی در رابطه با یک پیوند زناشویی رعایت اصل کفویت و همتایی لازم و ضروری است. کفویت در آراء و عقاید، فرهنگ، آداب و رسوم، میزان تحصیل و سن، اقتصاد، اندام و....

جلب رضایت خانواده‌ها

[ویرایش]

در این خصوص لازم به یاد آوری است که هماهنگی و موافقت خانواده‌ها در ثبات و پایداری پیوند ازدواج، نقشی اساسی دارد در حالی که عدم همراهی خانواد‌ها می‌تواند زمینه‌ساز اختلافات زناشویی گردد.لذا شایسته است قبل از زادواج، رضایت خانواده‌ها جلب گردد.

منبع

[ویرایش]

پایگاه شهر سوال    
رده‌های این صفحه : ازدواج | استخاره | جوانان
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار