ازدواج موقت در اوج شهوت جنسیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: ازدواج موقت، شهوت جنسی، مسئولیت‌ها.

پرسش: جوان ۱۹ ساله و در اوج شهوت جنسی هستم و تصمیم به ازدواج موقت دارم، لطفاً مرا راهنمایی کنید و بفرمایید که در این نوع ازدواج، مرد در برابر زن چه مسئولیت‌هایی دارد؟

پاسخ:


غریزه جنسی

[ویرایش]

تنها شما نیستید که در اوج شهوت جنسی به سر می‌برید و کششی را در خویشتن نسبت به جنس مخالف احساس می‌کنید؛ بلکه همه افراد ـ به خصوص جوانان ـ این حالت را در خود می‌یابند؛ چون غریزه جنسی در همه افراد وجود دارد و اگر کسی در سنین جوانی چنین احساسی را نداشته باشد، در سلامت وی باید شک کرد؛ اما مسئله مهم و قابل توجه این است که این غریزه جنسی را که به صورت طبیعی در نهاد انسان قرار داده شده و در سنین جوانی به اوج خود می‌رسد، چه‌گونه باید ارضا یا مهار کرد؟

اهمیت و جایگاه ازدواج

[ویرایش]

نیاز جنسی مانند دیگر نیازها از راه درست و معقول آن می‌بایست ارضا شود. از نظر اسلام یگانه راه ارضای غریزه جنسی، ازدواج است که هم در قرآن و هم در روایات مورد تأکید فراوان قرار گرفته است. در اهمیت و جایگاه ازدواج همین بس که پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) فرموده است: «هیچ بنایی در اسلام بنیان‌گذاری نشده که نزد خدا محبوب‌تر از ازدواج باشد».

ازدواج در اسلام

[ویرایش]

چنان‌که اشاره شد، یگانه راه ارضای غریزه جنسی از نظر اسلام، ازدواج است؛ و ازدواج به دو صورت (۱. دائم؛ ۲. موقت) امکان‌پذیر است. همان‌گونه که ازدواج دائم مورد تأیید آیات و روایات است، در اصل مشروعیت ازدواج موقت نیز جای شبهه نیست.
در بسیاری از شرایط مانند هم و در پاره‌ای شرایط متفاوت از هم‌اند.

ازدواج موقت

[ویرایش]

برای آشنایی اجمالی شما با ازدواج موقت و این‌که مرد چه مسئولیت‌هایی را بر عهده دارد، به مهم‌ترین نکته‌های موجود در این نوع ازدواج اشاره می‌کنیم:

← مخارج زن


در ازدواج موقت، مرد از آزادی بیش‌تری برخوردار است؛ از جمله مخارج زن بر مرد لازم نیست، مگر این‌که در ضمن عقد، شرط کنند.

← ارث نبردن زن و مرد


زن و مرد بدون قرارداد در متن عقد، از یک‌دیگر ارث نمی‌برند.

← فرزنددار شدن


فرزندی که در ازدواج موقت به وجود می‌آید، با فرزند ازدواج دائمی یکسان است و از هر جهت مربوط به زن و مرد هر دو می‌شود. هر دو وظیفه تربیت فرزند را بر عهده دارند.

← وجوب پرداخت مهریه


در ازدواج موقت نیز (مانند ازدواج دائم) مرد موظف است مهر زن را بپردازد.

یگانه راه‌حل

[ویرایش]

گرچه ازدواج موقت از نظر اسلام، امری است مطلوب و پسندیده، اما یگانه راه‌حل نیست؛ بلکه راه‌حل‌های چندی را اسلام معرفی کرده است که هر کدام شرایط خاصی دارند و در صورتی آرامش روانی فرد تأمین می‌شود که شرایط مساعد فراهم باشد.
[۵] انجمن اولیا و مربیان، آموزش جوانان در آستانه ازدواج، ص۱۳۷-۱۳۲.


انتخاب راهی مطمئن‌تر

[ویرایش]

شما اگر اطلاعات بیش‌تر در مورد ازدواج موقت می‌داشتید و ابعاد فقهی و روان‌شناختی این موضوع را با هم در نظر می‌گرفتید، به احتمال زیاد از این تصمیم دست برداشته، راه مطمئن‌تری را انتخاب می‌کردید.
اگر به نکات ذیل به دقت توجه کنید، ‌بعید نیست که با ما هم‌عقیده شوید و در جست‌وجوی راه مطمئن‌تری گام بردارید.
أ. شما که تصمیم گرفته‌اید ازدواج موقت کنید، چه فردی را در نظر گرفته‌اید؟
ب. آیا خانواده شما اگر از موضوع باخبر شوند، راضی خواهند بود و احترام و موقعیت خویش را در خانواده، فامیل و دوستان حفظ خواهید نمود؟
ج. ممکن است فرزندی به وجود آید، آیا در این باره فکر کرده‌اید؟ پس مطالبی را که در پی می‌آید، به دقت مطالعه کنید.

← لزوم اذن پدر در ازدواج


اگر فرد مورد نظر شما دختر جوانی است که تاکنون ازدواج نکرده است، شما شرعاً‌ در صورتی می‌توانید با وی ازدواج موقت نمایید که پدر و در صورت نبودن، جد پدری وی اجازه دهد و خانواده‌اش را در جریان بگذارید. آیا واقعاً چنین موردی را شما سراغ دارید.

← ازدواج با زن مطلقه


اگر فرد مورد نظر شما خانمی است که قبلاً ازدواج نموده و به عللی از شوهرش جدا شده که طبعاً چند سال هم بزرگ‌تر از شماست، گرچه در ازدواج با وی اذن ولی شرط نیست، اما از جهات دیگری به صلاح شما نیست که با این‌گونه افراد ازدواج موقت کنید.

← رسیدن به آرامش روانی


مهم‌ترین هدف ازدواج علاوه بر ارضای غریزه جنسی، آرامش و سکون روانی در فرد است،
[۶] امینی، ابراهیم، انتخاب همسر، ص۱۲۲.
[۷] انجمن اولیا و مربیان، آموزش جوانان در آستانه ازدواج، ص۱۴۰.
شما با خانمی که قبلاً ازدواج کرده و بزرگ‌تر از شماست، به احتمال زیاد به سکون و آرامش روانی نخواهید رسید؛ و اگر هم هم‌سن شما یا کوچک‌تر از شما باشد، باز هم علاقه و دل‌بستگی چندانی از نظر عاطفی به شما نخواهد داشت؛ بهترین ایام زندگی‌اش را با فرد دیگری سپری نموده و خاطرات آن هنوز در ذهن‌اش باقی است.

← دل‌بستگی‌های ازدواج موقت


نکته مهم این که شما حتماً تصمیم دارید بعد از پایان ازدواج موقت، و هنگامی که زمینه ازدواج دائم برایتان فراهم شد، با فرد دیگری ازدواج نمایید؛ اما باید گفت که این احساس پاک و نیاز عاطفی و غریزی که اینک در خود احساس می‌کنید، در آن زمان وجود نخواهد داشت، آن وقت زن و ازدواج چیزی نیستند که برای شما تازگی داشته باشند و از کجا معلوم که بتوانید در ازدواج دائم و پذیرش مسئولیت‌های زندگی، فرد موفق باشید. در آن هنگام خاطرات پیشین، علاقه‌ها و دل‌بستگی‌ها در وجود شما موج می‌زند. کدام عامل خواهد توانست شما را علاقه‌مند به زندگی جدیدتان کند. پس چه زیباست که همه این احساس‌های پاک و عواطف انسانی ارزشمندتان را روی فردی سرمایه‌گذاری کنید که شریک زندگی دائمی و مادر مهربان فرزندان آینده شما خواهد بود.

← ابتلا به بیماری‌های واگیردار


حتماً اطلاع دارید که بیماری‌های خطرناک و واگیرداری که درمان هم ندارد، جان انسان‌ها را تهدید می‌کند؛ یکی از آن‌ها ویروس ایدز می‌باشد که براساس تحقیقات ارائه‌شده، در کشور ما نیز آمار مبتلایان به آن روز‌به‌روز افزایش می‌یابد و یکی از راه‌های انتقال آن رفتارهای مقاربتی است. فردی را که شما می‌خواهید با وی ازدواج موقت کنید، احتمال دارد قبل از شما با افراد دیگری ازدواج کرده و در اثر اختلاط با افراد مختلف، مبتلا به برخی از این بیماری‌ها شده باشد.

← جایگاه ازدواج موقت در جامعه


آن‌چه مسلم است این‌که ازدواج موقت تاکنون در جامعه ما جایگاه واقعی خود را باز نیافته است و شما بر فرض که بتوانید همه شرایط آن را رعایت نمایید، اما از نظر روانی دچار ضربه عاطفی در خانواده و جامعه خواهید شد و به احتمال زیاد در زندگی آینده‌تان هم موفق نخواهید بود.

راه‌حل مناسب

[ویرایش]

اکنون سخت در انتظار پاسخ این سؤالت هستی که پس راه‌حل چیست؟ و کدامین راهکار جز ازدواج موقت می‌تواند مرا که در اوج شهوت جنسی به سر می‌برم، نجاتم دهد؟

← ازدواج دائم


یگانه راه‌حل برای جوانانی امثال شما این است که آستین همت را بالا زده، در فکر ازدواج دائم باشند، که هم مطمئن‌تر و هم ماندگارتر می‌باشد. پس بهتر است موضوع را با پدر و مادر یا برادر بزرگ‌تر خویش در میان بگذارید، شما اقدام کنید، مشکلات اقتصادی را خداوند حل می‌کند.

←← سخن خداوند متعال


خداوند در این زمینه فرموده است: «مردان و زنان بی‌همسر را همسر دهید ... اگر فقیر و تنگدست باشند، خداوند آنان را از فضل خود، بی‌نیاز می‌سازد، خداوند وسعت‌دهنده و آگاه است».

ازدواج آن‌قدر هم دشوار نیست که ما فکر می‌کنیم؛ بلکه توقعات و بلندپروازی‌های بی‌جا و تجمل‌پرستی اغلب خانواده‌ها، ازدواج را این‌چنین دشوار ساخته است.

← قناعت در زندگی


جوان فکر می‌کند برای ازدواج باید تمام امکانات رفاهی برای خود و خانواده‌اش فراهم باشد و چون در آغاز جوانی چنین امکاناتی را در اختیار ندارند، تأخیر ازدواج را ترجیح می‌دهد و از طرفی چون تحت فشار غریزه جنسی قرار می‌گیرد یا به انحرافات کشیده می‌شود و یا این رنج روانی را سال‌ها تحمل می‌کند. لیکن هیچ‌کدام، برای ازدواج ضرورت ندارد؛ لکن باید اراده کرده و خود را آماده کنید. اگرچه ممکن است در ‌آغاز نتوانید زندگی مرفهی داشته باشید، اما با رعایت اقتصاد و قناعت که در اسلام بسیار مطلوب و پسندیده است، می‌توانید زندگی ساده ولی در عین حال آبرومندانه‌ای داشته باشید. حال که شاید زمینه ازدواج دائم فراهم نیست، باید عفت و پاک‌دامنی پیشه کرد.

راه‌های کنترل غریزه جنسی

[ویرایش]

بدین منظور رعایت چند نکته می‌تواند در مهار و کنترل غریزه جنسی به شما کمک کند:

← پرهیز از محیط‌های محرک


از محیط‌ها و موقعیت‌های تحریک‌آمیز خودداری کنید؛

← یاد خدا


توجه داشته باشید که خداوند به همه تفکرات و تخیلات ما آگاه است؛ لذا دائم به فکر خدا بوده، عبادت‌های واجب را به جا آورید و نیز روزانه مقداری قرآن بخوانید.

← ورزش کردن


حتماً ورزش نمایید، اگر بیش‌تر امکان ندارد حداقل دو روز در هفته.

← روزه گرفتن


سعی کنید روزه بگیرید و بهترین آن روزه‌های مستحبی در طول هفته است. حداقل دوشنبه و پنجشنبه.

← پر کردن اوقات فراغت


روز خود را با برنامه‌های کاری و تحصیلی پر کنید.

← انجام کارهای هنری


از جابه‌جایی احساسات خود از غریزه جنسی به کارهای هنری استفاده کنید.

منابع

[ویرایش]

۱. احمد حجتی، در مسیر زندگی با ازدواج دائم یا موقت، ۱۳۷۰ ش.
۲. روایاتی درباره متعه یا ازدواج موقت، شیخ مفید، تهیه و تنظیم سید حسین نجفی یزدی، قم، ناظرین.
۳. ازدواج موقت، محمدحسین زین‌علی، مؤسسه انتشارات سوره.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. حر عاملی، محمد بن حسن، وسائل‌الشیعه، ج۱۴، ص۳.    
۲. نساء/سوره۴، آیه۲۱.    
۳. حر عاملی، محمد بن حسن، وسائل‌ الشیعه، ج۱۴، ص۴۴۰.    
۴. حر عاملی، محمد بن حسن، وسائل‌ الشیعه، ج۱۴، ص۴۳۸.    
۵. انجمن اولیا و مربیان، آموزش جوانان در آستانه ازدواج، ص۱۳۷-۱۳۲.
۶. امینی، ابراهیم، انتخاب همسر، ص۱۲۲.
۷. انجمن اولیا و مربیان، آموزش جوانان در آستانه ازدواج، ص۱۴۰.
۸. نور/سوره۲۴، آیه۳۲.    


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «ازدواج موقت در اوج شهوت جنسی»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۰۷/۱۸.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار