ازدواج موقت برای جوانانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: ازدواج موقت، جوانان، مشکلات.

پرسش: برای جوانانی که در سن ازدواج هستند و مشکلات فراوانی (از قبیل مسائل اقتصادی، ادامه تحصیل و غیره) دارند، ازدواج موقت توصیه می‌شود یا نه؟

پاسخ:جوانان و ازدواج موقت

[ویرایش]

پرسشگر گرامی در پاسخ به سؤال شما باید به نکاتی چند اشاره کنیم تا به توجه به مطالب و نکاتی که ذکر می‌گردد، خود به نتیجه‌ای قطعی برسید که آیا ازدواج موقت با توجه به شرایط و مسائلی که ممکن است برای جوانانی مثل شما ایجاد کند، مناسب است یا خیر؛ حال توجه شما را به این نکات جلب می‌کنیم.

← پی‌آمدهای احتمالی


پی‌آمدهای احتمالی ازدواج موقت برای جوانان ازدواج‌نکرده:
ازدواج موقت هر پدیده اجتماعی و انسانی پی‌آمدهایی دارد؛ از جمله آسیب‌شناسی زن و مرد، بچه‌های احتمالی‌ای که از آن به وجود می‌آیند، آسیب‌شناسی خانوادگی و اجتماعی، آسیب‌شناسی جوانان و ازدواج موقت و دائم و غیره.
دیگر این‌که ممکن است رواج این امر به طور گسترده باعث بی‌میل شدن جوانان در انتخاب همسر دائم و فرار از نفقه همسر دائم شود. بنابراین جامعه ما در این مورد به‌شدت نیاز به فرهنگ‌سازی دارد؛ چراکه نظر کلی مردم و خویشان و نزدیکان زنان و مردانی که ازدواج موقت انجام می‌دهند، مثبت نیست. ممکن است به خاطر دید منفی مردم به این قضیه، فرد مورد نفرت قرار بگیرد و چه‌بسا با متوجه شدن اقوام، با سختی‌ها و درگیری‌هایی روبه‌رو شود.

← تأثیرپذیری افراد از ازدواج موقت


درست است که ازدواج موقت برای برخی افراد با شرایط خاص خود یک راه حل است؛ اما برای برخی مناسب نیست؛ چراکه فرد را از درون متلاشی می‌کند. همان‌طور که گفته شد چون در عرف جامعه امروزی این مسئله از جایگاه مناسبی برخوردار نیست، لذا ممکن است که پس از ازدواج موقت، زمینه مناسبی را که برای ازدواج دائم با فرد مناسبی دارید، از دست بدهید.
به‌راستی ازدواج موقت تا چه حدی می‌تواند مشکلات جوانان را برطرف سازد. هر انسان منطقی و عاقلی خواهدگفت که تنها بخشی از مشکلات را حل خواهد کرد؛ چراکه برطرف کردن نیازهای عاطفی، داشتن فرزند و ادامه نسل و تشکیل خانواده و همه و همه با این ازدواج میسر نخواهد گشت.

← ارضای غریزه جنسی


ارضای غریزه جنسی به عنوان تنها هدف:
این امر دو نتیجه دربر دارد:

←← تأثیرپذیری از طرف مقابل


تأثیرپذیری از طرف مقابل بعد از ازدواج موقت: چون فرد تنها به دلیل ارضای غریزه جنسی با طرف مقابل خود ازدواج می‌کند، لذا چندان به وضعیت دینی، اخلاقی و خانوادگی او توجه نمی‌کند؛ و پس از ازدواج موقت، چون جوان از نظر روحی و عاطفی تجربه‌ای ندارد، ممکن است که از نظر عاطفی فرد را تحت تأثیر خود قرار دهد و بر همین اساس به طور دائم با او ازدواج کند. در این صورت چون اساس این ازدواج احتمالاً بر پایه احساس می‌باشد، خطر ناهماهنگی در ابعاد مختلف (فرهنگی، اجتماعی، روحی، سنّی، زیبایی، جسمی و تدین و...) زندگی مشترک را تهدید خواهد کرد؛ چون فرد از وضعیت دینی، اخلاقی و خانوادگی همسر خود آگاهی کاملی ندارد.

← عدم تأثیرپذیری از طرف مقابل


در صورتی که فرد بعد از ازدواج موقت فقط برای ارضای غریزه جنسی خود این کار را انجام دهد و از طرف مقابل خود تأثیر نگیرد، موجب خواهد شد که به کرّات دنبال این کار را گرفته و از ازدواج دائم سر باز زند؛ لذا باعث دیر ازدواج کردن فرد یا عدم ازدواج فرد خواهد شد که این خود منشأ بروز گرفتاری‌های روحی شدیدی خواهد شد.

← ازدواج موقت با چه افرادی


ازدواج موقت با چه افرادی میسر است؟

←← اختلاف میان جوانان و والدین


از آن‌جا که طرح ازدواج موقت از سوی برخی مقبولیت ندارد، اولاً پسر و دختر حاضر نخواهند شد مسئله را با پدر و مادر دختر در میان بگذارند و اگر در میان بگذارند، مورد تأیید و پذیرش آن‌ها واقع نخواهد شد؛ لذا ممکن است بدون اطلاع آنان اقدام به ازدواج موقت کنند که خود کاری خلاف شرع و حرام است. (طبق نظر اسلام، دختر باکره به شرط اجازه پدر یا جد پدری‌اش می‌تواند ازدواج موقت کند.) و در این مورد باعث اختلاف و تضاد بین جوانان و والدین آن‌ها خواهد شد.

←← ترکیب نامناسب زن و مرد


دیگر این‌که ممکن است جوانی با خانمی ازدواج موقت کند که قبلاً ازدواج کرده و به عللی از شوهر قبلی خود جدا شده است، در این صورت گرچه دیگر نیاز به اجازه والدین زن نیست، اما از نظر روان‌شناختی ترکیب مناسبی نخواهد بود؛ زیرا زنی که ازدواج اول خود موفق نبوده و در اثر مشکلاتی که با همسر خود داشته، از وی طلاق گرفته یا شوهرش را از دست داده و علاوه بر آن، از نظر سنی هم با هم تناسب لازم را ندارند، از نظر روحی و عاطفی نیز شرایط مناسبی برای ازدواج با جوان را نخواهد داشت.
خاطرات تلخ و شیرین، دل‌بستگی‌ها یا نفرتی که از شوهر قبلی‌اش دارد، قطعاً در ازدواج‌های بعدی وی ـ خصوصاً موقت ـ اثر می‌گذارد. در مقابل جوان که برای اولین بار می‌خواهد زندگی مشترک را تجربه کند و روح لطیف و طبعی ملایم دارد و با هیچ دغدغه ذهنی جز عشق و امید آشنا نیست، چه‌گونه می‌تواند گم شدة خود را در وجود زنی که تجربة شکست و ناامیدی را پشت سر گذاشته بیابد؛ در این صورت ازدواج موقت ضربة عاطفی شدیدی به فرد وارد خواهد ساخت.

← پی‌آمدهای بهداشتی


ازدواج موقت می‌تواند از نظر بهداشتی پی‌آمدهای منفی زیادی در پی داشته باشد. با توجه به این‌که مسائل بهداشتی به صورت صحیح در جامعه رعایت نمی‌شود، امکان دارد افراد از طریق ازدواج موقت و اختلاط‌های پیاپی به انواع بیماری‌های مقاربتی دچار شوند که از جمله آن ایدز می‌باشد و توجیهاتی که بعضی افراد در این مورد می‌کنند که می‌شود از مبتلا شدن به این‌گونه بیماری‌ها جلوگیری کرد، قابل اعتماد نیست؛ چراکه مواردی اتفاق افتاده که افراد ناخواسته به ایدز مبتلا گشته‌اند.

← پایان ازدواج موقت


طبق مطالعات روان‌شناختی مشخص‌شده که اکثر قریب به اتفاق این خانم‌ها وقتی که تن به ازدواج می‌دهند، امید دارند که این ازدواج به ازدواج دائم ختم شود و مثل بقیه زن‌ها سرپناهی دائمی داشته باشند و تشکیل خانواده بدهند و از حمایت‌های مرد زندگی (شوهر) برخوردار باشند.و چون غالب این ازدواج‌ها به جدایی و بی‌اعتنایی مرد پس از ازدواج (به‌گونه‌ای که اصلاً او را نمی‌شناخته) ختم می‌شود، این امر ضربه روحی شدیدی به زن وارد می‌سازد. البته هستند زنانی که این شرایط را ندارند و مقطعی تن به این کار می‌دهند، که دفاتر ازدواج و طلاق و محضرها نیز عقد چنین زن و مردی را که شرایط مساعدی برای ازدواج موقت دارند، می‌خوانند.
به هر حال اگر شخص بتواند با این کشش و غریزه جنسی با تهذیب نفس و تقوا مقابله کرده و با عواملی (همچون روزه، ورزش و...) آن را تحت کنترل خود درآورد، نه‌تنها از نظر معنوی رشد می‌کند، بلکه نیروی روانی قوی‌ای پیدا می‌کند که در سایر اهداف زندگی‌اش نیز موفق شده و به سعادت و خوش‌بختی نایل می‌شود.

نتیجه بحث

[ویرایش]

حال که زیان‌ها و خطرات ازدواج موقت را برای شما تا حدودی برشمردیم، از شما می‌خواهیم که نتیجه را خود شما بگیرید؛ یعنی ببینید که می‌توانید از ضررهای آن جلوگیری کنید یا نه؛ و اگر با توجه به نکاتی که ذکر شد، شما هم با ما هم‌عقیده شدید، پس شما را به ازدواج دائم و صبر در برابر این غریزه و حفظ عفت و پاک‌دامنی توصیه می‌کنیم. (البته این‌که چه‌گونه می‌توان با شرایط اقتصادی فعلی ازدواج دائم داشت و موانع چیست و راه حل‌ها کدام است، خود نیاز مجالی دیگر می‌طلبد.) به هر حال شما را در انتخاب تصمیم نهایی مختار می‌دانیم که می‌توانید با توجه به شرایط خود و با عنایت به مسائل مختلف صیغه موقت و دیدگاه جو عمومی نسبت به این امر تصمیم بگیرید.

منابع

[ویرایش]

۱. ازدواج موقت نیاز امروز، مؤسسه انتشاراتی شاکر، عباسی‌زاده، تهران، ۱۳۷۸ ش.
۲. تحلیلی بر روان‌شناسی زن در ازدواج موقت، نشر دانش، طلعت رافعی.
۳. ازدواج موقت در اسلام، نشر مجمع علمی اسلامی، مرتضی عسکری، مترجم محمدجواد کرمی، تهران، ۱۳۷۷ ش.

منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله « ازدواج موقت برای جوانان»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۰۷/۲۲.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار