ازدواج در اسلامذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: اهمیت ازدواج، اسلام، خانواده.
پرسش: آیا ازدواج دختری که از خانواده مذهبی و مقید به مسائل شرعی هستند با پسری که خود و خانواده‌اش لاابالی هستند، موفق خواهد بود؟
پاسخ: اسلام همان‌طور که در اصل ازدواج تاکیدات فراوانی دارد، در نحوه شکل‌گیری و استمرار آن نیز مطالب و معارف مهمی دارد که باید به آن توجه شود؛ از جمله: ایمان و پای‌بند بودن دختر و پسر به مسائل اخلاق اسلامی، صداقت و راست‌گویی، اصالت خانوادگی، کفو و هم‌شأن بودن دختر و پسر از نظر فرهنگی، مالی، خانوادگی، علمی، مذهبی و ... . بنابراین با توجه به وضعیت کنونی پسر موفق بودن چنین ازدواجی بسیار بعید به نظر می‌رسد.


اهمیت ازدواج

[ویرایش]

ازدواج یکی از زیبایی‌های آفرینش و از سنن و رسوم قطعی همه ملل و اقوام بشری است. در اسلام نیز به ازدواج اهمیت فراوانی داده شده است و از جوانب مختلفی به آن نگاه شده است؛ به‌طوری‌که با هیچ‌چیز قابل عوض شدن نیست. رفتار و عمل امامان و اولیای دین که بالاترین درک را از اسلام دارند، این کلام را قویاً تأیید می‌کند.

← حدیثی از امام باقر


امام باقر علیه‌السلام از قول پیامبر ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ نقل می‌کند که فرمود: در اسلام هیچ بنایی نزد خداوند محبوب‌تر از ازدواج نیست.

← حدیثی از امام علی


در روایت دیگری امام علی علیه‌السلام می‌فرماید: ازدواج کنید که ازدواج سنت رسول خداست، هر کسی دوست دارد که پیرو رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله باشد، باید به سنت او عمل کند.

ازدواج و احراز نیمی از دین

[ویرایش]

مسأله ازدواج در اسلام آن‌قدر مورد توجه و اهمیت قرار داده شده است که انجام آن در بعضی از روایات مساوی با احراز نیمی از دین است. با ازدواج، شخص نیمی از دین خود را تحصیل کرده است؛ یعنی شخصیت مؤمن با ازدواج به مرحله‌ای می‌رسد که نیمی از دین خود را حفظ می‌کند.

← ثواب نماز شخص ازدواج کرده


"وَ فِی الْخِصَالِ قَالَ قَالَ ع رَکْعَتَانِ یُصَلِّیهِمَا الْمُتَزَوِّجُ أَفْضَلُ مِنْ سَبْعِینَ رَکْعَةً یُصَلِّیهَا غَیْرُ مُتَزَوِّجٍ".
در روایات آمده است که دو رکعت نماز انسانی که ازدواج کرده، برتر از هفتاد رکعت نماز شخض مجرد است.

اهمیت نحوه شکل‌گیری و استمرار ازدواج

[ویرایش]

این همه تأکید، حکایت از اهمیت فوق‌العاده اسلام به امر ازدواج و تشکیل خانواده دارد، بنایی که هسته اولیه تشکیل یک اجتماع سالم و الاهی در آن شکل می‌گیرد. اسلام همان‌طور که در اصل ازدواج تأکیدات فراوانی دارد، در نحوه شکل‌گیری و استمرار آن نیز مطالب و معارف مهمی دارد که باید به آن توجه شود.
که اسلام برای تمام مراحل، رهنمودها و الگوهای بسیار خوبی پیش روی ما قرار داده؛ و ویژگی‌های همسر خوب و ازدواج سالم را برای ما بیان کرده است، در ذیل به گوشه‌ای از آن اشاره می‌شود:

ویژگی‌های همسر خوب

[ویرایش]


← داشتن ایمان واقعی


داشتن ایمان واقعی و پای‌بند بودن به مسائل اخلاق اسلامی؛ زیرا چنین شخصی به علت داشتن ارتباط قلبی با خدا، فردی قابل اعتماد است. و از طرف دیگر جوانی که پای‌بند به چنین مسائل اصولی نباشد، معلوم نیست بعداً بتواند به تعهدات خود پای‌بند باشد.

← حدیثی از امام رضا


امام رضا علیه‌السلام می‌فرماید: "اگر مردی از شما خواستگاری کرد که از دین و اخلاق او راضی بودید، به ازدواج با او رضایت دهید و مبادا فقر او تو را از این رضایت باز دارد".
[۵] ری شهری، محمد، میزان الحکمة، ج ۴، ص ۲۸۰، نشر دارالحدیث.


← داشتن اخلاق خوب در زندگی


داشتن اخلاق خوب در زندگی که باعث نشاط و جوانی طرفین و سایر افراد خانواده می‌شود.

← اخلاق بد در روایات


در روایات آمده: همسر بداخلاق انسان را به پیری زودرس مبتلا می‌کند.

← صداقت و راست‌گویی


اگر جوانی در ابتدای مراسم خواستگاری و ازدواج حرف‌هایی بزند و تعهداتی بدهد که تقیدی در عمل به آنها نداشته باشد، زندگی آنان خالی از اعتماد خواهد بود.

← اصالت خانوادگی←← حدیثی از پیامبر


چنان‌که پیامبر فرموده‌اند: از سبزه‌ی مزبله بپرهیزید؛ یعنی زن زیبا در خانواده بد.

←← سخن خداوند متعال


قرآن می‌فرماید: ما زن و مرد را برای یک‌دیگر آفریدیم و زن را مایه‌ی تسکین مرد دانسته و تذکر می‌دهد که زن برای مرد خیر است.

← پرهیز از مهریه سنگین←← حدیثی از پیامبر


پیامبر اکرم می‌فرماید: بهترین زنان امت من، زنی است که زیبایش بیش‌تر و مهرش کم‌تر باشد.

← کفو و هم‌شأن بودن دختر و پسر


کفو و هم‌شأن بودن دختر و پسر از نظر فرهنگی، مالی، خانوادگی، علمی، مذهبی و ...؛ زیرا اختلاف شأن دختر و پسر مخصوصاً از جهت فرهنگی بسیار مشکل‌ساز است. انسان تا می‌تواند باید با هم‌شأن خود ازدواج کند، مؤمن است که فقط هم‌شأن مؤمن است.

←← حدیثی از پیامبر


پیامبر اکرم ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ می‌فرماید: "وقتی شخصی که هم‌شأن دختر شما بود به خواستگاری دخترتان آمد، به او دختر بدهید ...".
[۶] نهج الفصاحة، ص ۳۷، حدیث ۱۹۳.


ناموفق بودن ازدواج با فرد لاابالی

[ویرایش]

همان‌طور که از حرف‌های شما نیز معلوم می‌شود، بعد از سال‌ها تربیت در چنین خانواده‌ای، اگرچه احتمال تغییر غیر ممکن نیست، ولی باید قبول داشت که بسیار سخت است و انسان نمی‌تواند با در نظر گرفتن این احتمال ضعیف، به ازدواج پاره تن خود با چنین افرادی تن در دهد و با توجه به وضعیت کنونی پسر، موفق بودن چنین ازدواجی بسیار بعید به نظر می‌رسد.

باید طوری با دختر صحبت شود که این موارد را جدی بگیرد و بداند ازدواج با یک جوان متدین و دارای اخلاق اسلامی و مقید به ارزش‌ها ، بسیار بهتر و در سعادت او نقش مهمی دارد.

بی‌توجهی به نماز و حجاب در ازدواج

[ویرایش]

بی‌توجهی به نماز و حجاب و خوردن شراب اموری هستند که حتماً پسر را از هم‌شأن بودن یک دختر مؤمن خارج می‌کند.

← حدیثی از پیامبر


پیامبر اکرم ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ در این باره می‌فرماید: "شراب‌خوار اگر تقاضای ازدواج کرد، قبول نکنید".

حال با توجه به این مطالب می‌توان بیش‌تر در این مورد مشاوره کرد و بهترین راه را انتخاب نمود.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. عاملی، شیخ حر، وسائل الشیعة، ج ۲۰، ص ۱۳، نشر آل البیت (ع).    
۲. عاملی، شیخ حر، وسائل الشیعة، ج ۲۰، ص ۱۵، نشر آل البیت (ع).    
۳. عاملی، شیخ حر، وسائل الشیعة، ج ۲۰، ص ۱۷، نشر آل البیت (ع)؛ پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله می‌فرماید:"هر کسی ازدواج کند، نیمی از دین خود را تحصیل کرده است".    
۴. عاملی، شیخ حر، وسائل الشیعة، ج ۲۰، ص ۲۰، نشر آل البیت (ع).    
۵. ری شهری، محمد، میزان الحکمة، ج ۴، ص ۲۸۰، نشر دارالحدیث.
۶. نهج الفصاحة، ص ۳۷، حدیث ۱۹۳.
۷. عاملی، شیخ حر، وسائل الشیعة، ج ۲۰، ص ۷۹، نشر آل البیت (ع).    


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : اخلاق اسلامی | ازدواج | جوانان
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار