ازدواج با وجود مشکلاتذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: ازدواج، سربازی، تحصیلات، فشار جنسی، توقعات.

پرسش: این‌جانب ۲۴ سال سن دارم و تحصیلاتم لیسانس مهندسی نفت است. سربازی نرفتم و کارم هم تضمین شده نیست و قصد ازدواج دارم!!

پاسخ:منافات نداشتن ازدواج با سربازی

[ویرایش]

ازدواج با تکمیل تحصیلات، سربازی و ... منافات ندارد.

← سخن خداوند متعال


خداوند فرموده، جوانان بدون همسر را همسر دهید ... اگر فقیر باشند، خداوند به فضل و رحمت خود آنان را غنی و بی‌نیاز می‌کند.

← بیان یک روایت


در روایتی داریم: ترک ازدواج از ترس فقر و نادانی، بدگمانی به خداست. البته هیچ‌یک از مطالب فوق، به این معنی نیست که انسان از فعالیت‌ و حرکت خود به امید این‌که خدا جبران می‌کند، کم بگذارد. بله از ما باید حرکتی صادر شود تا خداوند نمک برکت را بر آن بیفزاید.

کار دلخواه

[ویرایش]

هرگز به کاری که مورد علاقه‌ات نیست (با احتمال یافتن کار مورد علاقه‌ات) نپرداز؛ زیرا بسیاری از مشکلات،‌ کارها و سختی‌ها بر اثر علاقه، به فراموشی سپرده می‌شود. علاقه سبب می‌شود که انگیزه ما نسبت به کاری افزایش یابد و در نتیجه حاصل و ثمر‌ آن زیادتر شود. آن‌چه که در موفقیت‌ها مهم است و مورد توصیه بسیاری از بندگان می‌باشد، تلاش و صبر و استقامت است. بسیاری از افراد سرشناس شهرت خود را مدیون مشکلات زندگی خود می‌دانند؛ به عنوان مثال هجرت، فقر و گرسنگی شکسپیر باعث شد که او با استعدادهای پنهان خود آشنا شود؛ کما این‌که مورخان اذعان دارتد به این مطلب.

ازدواج و افق‌های جدید

[ویرایش]
[۲] مظاهری، علی‌اکبر، جوانان و انتخاب همسر، ص۵۶، دفتر تبلیغات اسلامی (اقتباس).

انسان با ازدواج، احساس مسئولیت بیش‌تری در قبال اداره زندگی جدید، تأمین معاش و ‌حفظ آبروی خانواده می‌کند، این امر باعث می‌شود تمام ابتکارات و استعدادهای نهفته و پنهانی خود را به کار ‌اندازیم و در پرتو همین زندگی است که فشارهای جنسی، پریشانی، تنهایی، عقده‌های زجردهنده و کمبودها، در کنار همسری مهربان و دلسوز و همدم از بین می‌رود.

راه‌حل کوتاه‌مدت

[ویرایش]
[۳] مظاهری، علی‌اکبر، جوانان و انتخاب همسر، ص۸۸، دفتر تبلیغات اسلامی.

اگر توافق دو طرف و همکاری خانواده باشد، در صورت تحصیل و حتی سربازی می‌شود ازدواج صورت بگیرد؛ البته کمک خانواده (پدر و مادر) خیلی مهم است.
راه‌حل دیگر این‌که والدین می‌توانند برای مدت کوتاهی زوج جوان را در خانه خود با بودجه خود نگه دارند یا این‌که مثلاً خانواده دختر خرج دختر خود و خانواده پسر خرج پسر خود را قبول کنند و ازدواج صورت بگیرد تا زمانی که جوان شغل مناسبی انتخاب کند و به قولی روی پای خود بایستد. این تفکیک هزینه‌ها اعمال شود.

توقعات زیادی

[ویرایش]

گاهی مراسم و رسومات مختلف جامعه باعث می‌شود که آن‌ها مثل زنجیر به پای جوان بپیچند و آن‌ها را از شروع یک زندگی باز دارند. با حذف این توقعات و مراسم اضافی می‌توان زندگی خوبی را شروع کرد. گاهی جوان به خاطر تبعیت از احساسات، بعد اقتصادی خانواده‌ خود را در نظر نمی‌گیرد و به خواستگاری دختر ثروتمندی می‌رود که این خود مشکل‌ساز خواهد بود. بنابراین حفظ طبقات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، مذهبی، بسیار مهم و کارگشا خواهد بود.

فشار جنسی

[ویرایش]

افراد از حیث فشار جنسی در یک سطح نیستند؛ گاهی جوان می‌بیند که حتی یک روز تأخیر در ازدواج باعث به گناه افتادن او می‌شود. این جوان لازم است که زودتر ازدواج کند؛ اما برخی مشکل فشار جنسی ندارند. این‌ها می‌تواند تا به دست آوردن شرایط بهتری، ازدواج خود را به تأخیر‌ اندازند؛ مثلاً تحصیلات خود را تکمیل کند؛ البته با وعده خداوند به کمک و شکوفا شدن استعداد در پرتو ازدواج، می‌توانند زندگی جدید را شروع کنند، مگر این‌که ازدواج مشکلی بر مشکلات باشد که در این صورت بهتر است تا سن خاصی به درس بپردازد.

منابع

[ویرایش]

۱. ازدواج آسان و شیوه‌ همسرداری، محمد محمدی اشتهاردی، انتشارات نبوی، قم.
۲. انتخاب همسر، ابراهیم امینی، سازمان تبلیغات.
۳. استفاده از مشاوره‌های (شغلی، ازدواج و تحصیل) به شکل حضوری.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. نور/سوره۲۴، آیه۳۲.    
۲. مظاهری، علی‌اکبر، جوانان و انتخاب همسر، ص۵۶، دفتر تبلیغات اسلامی (اقتباس).
۳. مظاهری، علی‌اکبر، جوانان و انتخاب همسر، ص۸۸، دفتر تبلیغات اسلامی.


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «ازدواج با وجود مشکلات»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۰۷/۱۷.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار