ازدواج با هم سنذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلید واژه: دوستی قبل از ازدواج، خواستگاری، سن ازدواج، کفو
پرسش: پسری ۲۳ ساله هستم که ۲ سال پیش به دختری در دانشگاه علاقه پیدا کردم و خیلی محدود و به سختی با ایشان دوست شدم و چون ایشان می‌گفت فقط آشنایی قبل از ازدواج را قبول دارد، قصد بنده هم این بود که اگر دیدم به درد هم می‌خوریم با ایشان ازدواج کنم ولی نه در آن سن.
ایشان گفتند حداکثر ۲ سال می‌تونند صبر کنند ولی من فرصت بیشتری لازم داشتم اما با توجه به این‌که ایشان موافقت نکردند، صادقانه گفتم که من ۲ سال بعد - یعنی امسال - نمی‌توانم و به ناچار بعد ۴ ماه قطع ارتباط کردیم.
در این ۲ سال، ایشان را در دانشگاه می دیدم. حالا که ۲ ماه است درسمان تمام شده، بعد ۲ سال هنوز به ایشان فکر می‌کنم. در این فکرم که دوباره با ایشان تماس بگیرم و بخواهم حالا که ۲ سال بزرگتر شدیم و درسمان هم تمام شده، جدی‌تر در مورد ازدواج صحبت کنیم ولی باز هم نه الان. من دنبال کارم، سربازی هم ندارم و لیسانسم را هم گرفتم ولی یک سال زمان می‌خواهم که هم از لحاظ مالی و هم از لحاظ بلوغ رفتاری و اجتماعی پخته‌تر شوم. لازم به ذکر است که ایشان سه ماه از من کوچکترند. مشکلی دارد؟ از لحاظ هم‌کفو بودن، هم در مسائل اقتصادی - فرهنگی - اجتماعی - اعتقادی و سیاسی، خیلی به هم نزدیک و هم سطح هستیم. اما از لحاظ مالی و معیشتی وضع خوبی نداریم.
پاسخ: در رابطه با موضوع مطرح شده، مطالب زیر را تقدیم می‌کنیم:


شناخت

[ویرایش]

یکی از جدی‌ترین آسیب‌ها که می‌تواند پیوند زناشویی را با چالش مواجه سازد، عدم شناخت کافی از شخص مقابل است. این امر سبب می‌شود که طرفین در انتخاب خود دچار اشتباه و پشیمانی شوند.

انتخاب عاقلانه

[ویرایش]

ضروری است قبل از خواستگاری رسمی، طرفین وارد رابطه با یکدیگر نشوند چرا که ایجاد چنین ارتباطی می‌تواند دختر و پسر را از فضای منطقی و آگاهانه دور سازد و تصمیم آن‌ها را بر عواطف و احساسات، مبتنی کند. از آن‌جا که عواطف و احساسات، پایدار نیستند و بسته به موقعیت، دچار تغییر می‌شوند لذا تصمیمی هم که بر آن بنا نهاده شود، سست و غیر قابل اتکاست. لذا تا می‌توانید سعی کنید از فضای احساسی فاصله بگیرید.

کفویّت سنی و تحصیلی

[ویرایش]

یکی از مصادیق کفویت، تناسب در میزان سن و تحصیل است. در این خصوص بهتر است که مرد از این دو جنبه نسبت به زن از رتبه برتری برخوردار باشد ( در پاره‌ای از مواقع، رعایت نکردن این امر، منجر به بروز مشکلاتی می‌شود ولی در برخی موارد، منجر به مشکل خاصی نمی‌شود). در رابطه با میزان سن، معمولا توصیه می‌شود که مرد بین ۲ تا ۶ سال از زن بزرگ‌تر باشد.

انجام خواستگاری رسمی

[ویرایش]

این‌که توانسته‌اید یک مرتبه شرایط خود را خوب درک کنید و اسیر احساسات نشوید قابل تقدیر است. یقینا شما مجددا می‌توانید تصمیمی منطقی اتخاذ کنید. با توجه به شرایط شما، شاید چاره منطقی این باشد که ابتدائا از ایشان به طور رسمی خواستگاری کنید. چه بسا خانواده‌ها با چنین ازدواجی (حتی اگر این موانعی که شما ذکر کردید وجود نداشت) از اساس، مخالف باشند و نوبت به مسائل بعدی نرسد. اما در صورتی‌که اصل این پیوند، مورد پذیرش خانواده‌ها باشد شما می‌توانید شرایط خود را بازگو نمایید و از آن‌ها بخواهید دوره عقد، تا زمان سرو سامان گرفتن شما، به طول انجامد. اما به این نکته نیز توجه داشته باشید که طولانی شدن دوره عقد هم می‌تواند زندگی مشترک را دچار حوادث و چالش نماید.

محدود نکردن دایره انتخاب

[ویرایش]

مادامی که شما قصد دارید تا فراهم شدن شرایط مد نظرتان، ازدواج را به تاخیر بیاندازید؛ به نظر می‌رسد ضرورتی ندارد که شما تنها به این گزینه برای ازدواج فکر کنید، لذا هیچ‌گاه بدون دلیلی منطقی، دایره انتخاب خود را محدود نکنید.

منبع

[ویرایش]

پایگاه شهر سوال    رده‌های این صفحه : ازدواج | جوانان | سن ازدواج
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار