ارسطوذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: ارسطو
پرسش: آیا ارسطو از پیامبران الاهی بوده است؟
پاسخ:


ارسطو

[ویرایش]


← تولد


ارسطو فیلسوف، فیزیکدان و دانشمند بزرگ یونانی، در سال ۳۸۴ ق. م، در استاگیرا واقع در شمال یونان چشم به جهان گشود.

← نام و شغل پدر


پدرش نیکو ماخوس، پزشک دربار پادشاه مقدونیه بود.

← سفر به آتن


ارسطو هنگامی که حدود هفده سال داشت به قصد تحصیل به آتن رفت و در سال ۳۶۸ ق.م، عضو آکادمی افلاطون شد و به مدت بیست سال، یعنی تا هنگام مرگ افلاطون، در ۳۴۸ ق. م، در آن‌جا باقی ماند.

← تأسیس آکادمی در آسوس


وی که بزرگ‌ترین و مبرزترین شاگرد افلاطون بود. پس از مرگ استاد، آتن را ترک کرد و شعبه‌ای از آکادمی در شهر آسوس در ناحیه ترود تأسیس کرد و در آن‌جا با "رمیاس"، حاکم یکی از آن مناطق آشنا شد و پس از مدتی با خواهرزاده او ازدواج کرد.

← تربیت علمی و اخلاقی اسکندر


در سال ۳۴۳ ق.م، "فیلیپ مقدونی" ارسطو را دعوت کرد تا تعلیم و تربیت پسرش اسکندر را که در آن موقع سیزده سال داشت، به عهده بگیرد. ارسطو این پیشنهاد را پذیرفت و به تربیت علمی و اخلاقی وی همت گماشت. ارسطو با قبول این کار، نقشی مهم در تاریخ ایفا کرد؛ چراکه پس از چند سال، در سال ۳۳۶ ق.م، اسکندر بر تخت نشست و به جهان‌گشایی پرداخت.

← تأسیس دانشگاه لوکیوم


پس از به تخت نشستن اسکندر، ارسطو مقدونیه را ترک کرد و به آتن بازگشت. او دانشگاه جدیدی به سبک آکادمی استادش بنا نهاد که به نام ناحیه‌ای که در آن قرار داشت، "لوکیوم" نام گرفت.
لوکیوم دانشگاهی بود علمی، مجهز به کتاب‌خانه و معلم که در آن دروس به‌طور منظم تدریس می‌شد. در لوکیوم، متفکران و محققان به نحو پیشرفته‌ای به مطالعات خود می‌پرداختند.

← تدریس در دانشگاه


خود ارسطو در این مدرسه به تدریس و ارائه‌ی نظریات خود می‌پرداخت. بیشتر آثاری که از ارسطو باقی مانده است، یادداشت‌هایی است که شاگردانش از مطالب او بر‌می‌داشتند.

← علت نام‌گذاری فلسفه مشاء


او عادت داشت که در وقت تدریس قدم بزند و به همین دلیل، فلسفه وی به فلسفه‌ی مشاء؛ یعنی فلسفه‌ی بسیار راه رونده، شهرت یافت.

← علت سفر به خالکیس


اسکندر در سال ۳۲۳ ق.م درگذشت و به دلیل بدبینی زیادی که علیه اسکندر در یونان و مخصوصاً آتن وجود داشت، ارسطو متهم شد که با اقدامات و جنگ‌افروزی‌های شاگردش موافق بوده و او را تحت نفوذ خود قرار داده است. به همین دلیل، ارسطو آتن را ترک کرد و به خالکیس، واقع در اوبوئیا رفت و در آن‌جا در ملک مادری خود اقامت گزید.

← وفات


او مدت کوتاهی بعد از آن، در سال ۳۲۲ ق.م در اثر یک بیماری در گذشت.

نقش ارسطو در مکاتب فکری اروپا

[ویرایش]

ارسطو از بزرگ‌ترین فلاسفه‌ی جهان است که در‌باره‌ی تمام مسائل مهم و موضوعات اصلی فکری و فلسفی، نظریات گسترده و بی‌مانندی ارائه کرده است. از فیزیک و منطق گرفته تا اخلاق و سیاست و تراژدی و نجوم. نظریات او مخصوصاً راجع به مابعدالطبیعه و منطقش، در سراسر قرون وسطا حاکم بر مکاتب فکری اروپا و کلیساها بود و پس از آن نیز افکارش زمینه‌ای شد برای رنسانس علمی و فرهنگی.

نقش ارسطو در فلسفه‌ی اسلامی

[ویرایش]

در فلسفه‌ی اسلامی نیز نقش او بیش از دیگر فلاسفه یونان است. بیشتر فلاسفه‌ی اسلامی مانند فارابی و ابن سینا پیرو او بودند و به همین دلیل، به مکتب مشاء تعلق دارند. آنها عمدتاً به شرح و تفصیل آرای منطقی و فلسفی او پرداختند.

نتیجه بحث

[ویرایش]

بنابراین هرگز ارسطو از پیامبران الاهی نبوده؛ بلکه فیلسوفی بسیار بزرگ و صاحب نام بوده است که پیروان او و یا فلاسفه به وی لقب پیامبر فلاسفه داده‌اند.

برخی سخنان حکمت‌آمیز ارسطو

[ویرایش]

در پایان به ذکر چند کلمه‌ی حکمت‌آمیز از این فیلسوف و حکیم بزرگ می‌پردازیم؛ او در عبارتی کوتاه و پر معنا فرموده است:
"دوست خود ثانی است"؛
"کسب دانش بهترین توشه‌ی سفر به پیری است"؛
"خوش‌بختی در دست خود ماست"؛
"فقر پدر انقلاب و جنایت است"؛
"درک کردن یعنی رنج کشیدن"؛
"دانش بهترین ذخیره پیری است"؛
"هر شغلی که بابتش دستمزد دریافت شود ذهن را می‌مکد و می‌فرساید"؛
"بزرگی در تصاحب افتخار نیست. بزرگی در آن است که بدانی شایسته آنی"؛
" امید رویای در بیداری است".
[۱] برای اطلاع از افکار و آرای وی، نگاه کنید به شبکه ملی مدارس (رشد).


پانویس

[ویرایش]
 
۱. برای اطلاع از افکار و آرای وی، نگاه کنید به شبکه ملی مدارس (رشد).


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار