ارتباط حکومت جهانی اسلام با غیبت امام مهدیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: غیبت امام مهدی (علیه‌السّلام)، حکومت جهانی اسلام، اسلام، هدایت، دین حق.

پرسش: چه رابطه‌ای میان حکومت جهانی اسلام و غیبت امام مهدی (علیه‌السّلام) است؟

پاسخ:


مقدمه

[ویرایش]

برای روشن شدن رابطه غیبت امام مهدی (علیه‌السّلام) و برپایی حکومت جهانی اسلام، توجّه به سه نکته مهم، لازم است: فراگیر شدن و غلبه اسلام بر همه ادیان، خواست خود مردم برای گرایش اسلام آن هم زمینه سیاسی اجتماعی مناسب خود را طلب می‌کند. و همچنین برای رسیدن به این مقاصد رهبری خردمند و الهی و توانا لازم هست.

وعده الهی بر همه‌گیر شدن اسلام

[ویرایش]

از نگاه قرآن کریم، فراگیر شدن اسلام در جهان و غلبه آن بر همه ادیان در آینده تاریخ، امری ضروری، قطعی و اجتناب‌ناپذیر است:
«هُوَ الَّذی اَرسَلَ رَسُولَهُ بِالهُدیٰ وَ دینِ الحَقِّ لِیظهِرَهُ عَلَی الدّینِ کُلِّهِ؛ اوست که پیامبر خویش را با هدایت و دینِ حق روانه کرد تا آن را بر همه دین‌ها چیره کند.»
نیز خداوند متعال در کتاب زبور، به مردم وعده داده که روزی، صالحان بر زمین، حکومت خواهند کرد:
«وَ لَقَد کَتَبنا فِی الزَّبُورِ مِن بَعدِ الذِّکرِ اَنَّ الاَرضَ یرِثُها عِبادیَ الصّالِحُونَ؛ و در زبور، پس از ذکر نوشتیم که زمین را بندگان صالحم به ارث می‌برند.»

سرنوشت همه به دست خود

[ویرایش]

از نظر قرآن، انسان، نقش اوّل را در ساختن سرنوشت خود و جهان دارد:
«اِنَّ اللهَ لا یغَیرُ ما بِقَومٍ حَتّی یغَیرُوا ما بِاَنفُسِهِم؛ خداوند، سرنوشت هیچ قوم [و ملّتی] را تغییر نمی‌دهد، مگر آن‌که آنان آنچه را در خودشان است، تغییر دهند.»
بنابراین، فراگیر شدن اسلام در جهان و حاکمیت ارزش‌های دینی بر جامعه، بیش از هر چیز، بر اراده و انتخاب مردم، استوار است و خداوند متعال نخواسته که اسلام از طریق اعجاز و اجبار، جهانی شود:
«وَ لَو شآءَ رَبُّکَ لَآمَنَ مَن فِی الاَرضِ کُلُّهُم جَمیعاً اَفَاَنتَ تُکرِهُ النّاسَ حَتّی یکونُوا مُؤمِنینَ؛ و اگر پروردگار تو می‌خواست، تمام کسانی که روی زمین هستند، همگی [به اجبار] ایمان می‌آوردند. آیا تو می‌خواهی مردم را مجبور سازی که ایمان بیاورند؟!.»
بر این اساس، برای فراگیر شدن ارزش‌های دینی در جهان، خواست مردم و فراهم بودن زمینه سیاسی و اجتماعی، لازم و ضروری است. به عبارت دیگر، این امر باید آگاهانه و از روی اختیار باشد.

لزوم رهبری مقتدر والهی

[ویرایش]

برای رسیدن به مقصود (برپایی حکومت جهانی اسلام)، باید رهبری الهی و نیرومند و توانا برای حکمرانی جهانی و پاسخگویی به نیازهای جامعه بشر باشد.
بررسی احادیث نشان می‌دهد که امام مهدی (علیه‌السّلام) در آینده تاریخ اسلام، بقیة‌الله و تنها ذخیره از رهبران بزرگ الهی برای جهانی کردنِ ارزش‌های انسانی و اسلامی در جهان است. تنها اوست که می‌تواند همه قدرت‌های شیطانی را در هم بکوبد، ریشه ظلم و تجاوز را در جهان قطع کند، بنیان‌های شرک و نفاق را ویران، احکام نورانی قرآن را احیا و همه ارزش‌ها و در راس آنها عدالت اجتماعی را در جهان، برقرار نماید.
[۵] ر.ک: محمدی ری‌شهری، محمد، دانش‌نامه امام مهدی (علیه‌السلام)، بر پایه قرآن و حدیث و تاریخ، ج۳، ص۱۷۴-۱۷۷.
[۶] باقری‌زاده اشعری، محمد، از امام مهدی (علیه‌السلام) بیشتر بدانیم، ص۴۵.پانویس

[ویرایش]
 
۱. توبه/سوره۹، آیه۳۳.    
۲. انبیا/سوره۲۱، آیه۱۰۵.    
۳. رعد/سوره۱۳، آیه۱۱.    
۴. یونس/سوره۱۰، آیه۹۹.    
۵. ر.ک: محمدی ری‌شهری، محمد، دانش‌نامه امام مهدی (علیه‌السلام)، بر پایه قرآن و حدیث و تاریخ، ج۳، ص۱۷۴-۱۷۷.
۶. باقری‌زاده اشعری، محمد، از امام مهدی (علیه‌السلام) بیشتر بدانیم، ص۴۵.


منبع

[ویرایش]
حدیث‌نت، برگرفته از مقاله «ارتباط حکومت جهانی اسلام با غیبت امام مهدی» تاریخ بازیابی ۱۳۹۷/۱۲/۲۱.    


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار