اختلاف تحصیلی و اقتصادی در ازدواجذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلید واژه: دوست پسر،خانواده، عشق، ازدواج
پرسش: دختر یکی از آشناهای ما ۴ سال هست که با پسری دوست هستند. خانواده‌های هر دو طرف هم باخبرند. دختر، دکتر بوده و پسر دیپلم. وضع مالی دختر خانم از آقا بالاتر هست ولی خودشان معتقد هستند که می‌توانند با هم زندگی کنند و این مسائل، مهم نیست. چون عاشق همدیگرند ولی خانواده‌هایشان مخالف‌اند. پیشنهاد شما در این مورد چیست؟
پاسخ: ضمن تقدیر از حس تعهد و مسولیت پذیری شما لازم است به عرض برسانیم که در قدم اول، لازم است ایشان را به پی گیری چنین موضوعی به واسطه مراجعه به روانشناس بالینی یا مشاور خانواده (به صورت حضوری یا تلفنی) ترغیب نمایید، زیرا مادامی که طرفین، دغدغه مدیریت چنین مسئله‌ای را به صورت مستقیم نداشته باشند، زحمات دیگران ممکن است چندان مفید، واقع نگردد.


اصل همتایی و توافق خانواده‌ها

[ویرایش]

در پاسخ به سوال حضرتعالی باید گفت رمز موفقیت یک ازدواج، رعایت اصل همتایی در انتخاب همسر است. مضافا این‌که هماهنگی و موافقت خانواده‌ها نیز عنصر بی‌بدلیلی در استحکام پیوند زناشویی است. لذا با توجه به عدم همراهی خانواده‌ها با چنین پیوندی و همچنین عدم رعایت اصل همتایی در سطح اقتصادی و میزان تحصیلات، اقدام نسبت به چنین ازدواجی می‌بایست با رعایت احتیاط کامل صورت بگیرد، احتیاطی که مبتنی بر تحقیق و مشورت و به دور از عواطف و هیجانات، شکل گرفته باشد.

شناخت بدون درگیری عاطفی

[ویرایش]

اتفاقا به نظر می‌رسد این‌که طرفین، مدعی عشق نسبت به یکدیگر هستند می‌تواند نقطه آسیب این پیوند، تلقی گردد، چرا که همان طور که گفته شد، ازدواج مبتنی بر هیجانات و عواطف، آسیب پذیرترین ازدواج‌ها هستند و می‌دانیم که عشق نیز یکی از مصادیق بارز عواطف است. ازدواجی موفق است که بر پایه شناخت و اگاهی صورت بگیرد نه عشقی که بسیاری از روانشناسان ان را مردود می‌دانند چرا که به تعبیر حضرت علی علیه‌السلام:«حب الشی یعمی و یصم؛ محبت به امری، باعث کر و کور شدن می‌گردد».

افزایش دامنه مطالعات

[ویرایش]

در این زمینه «پرفسور آرون تی بک»، روان پزشک معروف، کتابی دارند تحت عنوان «عشق هرگز کافی نیست» که مطالعه این کتاب، توصیه می‌شود.

امکان بدبینی همسر

[ویرایش]

دیگر نکته این‌که تجارب نشان می‌دهد که برخی از آقایان بعد از ازدواج به علت دوستی قبل از ازدواج با همسرشان، نسبت به او دچار سوءظن و بدبینی می‌شوند.

انتخاب عاقلانه- زندگی عاشقانه

[ویرایش]

در پایان یادآوری می‌شود که اختلاف در سطح تحصیل و اقتصاد، لزوما به شکست ازدواج منتهی نمی‌شود و بوده‌اند افرادی که علی‌رغم این‌که از این جهات با یکدیگر همتایی نداشته‌اند اما زندگی مشترک موفقی را تجربه کرده‌اند، اما باید به خاطر داشته باشیم در این‌گونه موارد، انتخاب بر مبنای احساسات و عواطف شکل نگرفته است، بلکه کفویت و همتایی در اصولی مانند طرز تفکر، ارزش‌ها، اهداف، صفات شخصیتی و فرهنگی و ... باعٍث چنین موفقیتی بوده است. پس عاقلانه انتخاب کنیم تا عاشقانه زندگی کنیم.

منبع

[ویرایش]

پایگاه شهر سوال    
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار