احتلام شبانهذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: احتلام شبانه، بلوغ.

پرسش: لطفاً چند راه برای جلوگیری شهوت در خواب (احتلام) بیان کنید؟

پاسخ:


نشانه‌های بلوغ[ویرایش]

مقدمة اول: یکی از معیارهای شروع دوره بلوغ از نظر شرعی احتلام شبانه است. در توضیح المسائل مراجع برای بلوغ چندین نشانه ذکر شده است از جمله:
۱. بیرون آمدن منی؛
۲. روییدن موی خشن بالای عورت و پایین شکم؛
۳. کامل شدن ۱۵ سال قمری.
و برای این‌که بلوغ تحقق پیدا کند، ظاهر شدن هر سه علامت ضرورت ندارد؛ بلکه با پدیدار شدن یکی از آن‌ها بلوغ حاصل می‌شود؛ پس اگر جوانی از خود منی ببیند، هر چند به سن بلوغ (۱۵ سال قمری) نرسیده باشد، بالغ است و باید به تکالیف شرعی عمل نماید. [۱]

← غسل پس از خروج منی
مقدمه دوم: کسی که می‌داند منی از او خارج شده یا می‌داند آن‌چه بیرون آمده، منی می‌باشد، جنب است و باید غسل کند؛ چه در خواب باشد، چه بیداری.

نشانه‌های منی[ویرایش]

مقدمه سوم: نشانه‌های منی سه قسم است:
۱. با شهوت بیرون آید؛
۲. با فشار و جستن بیرون آید؛
۳. پس از بیرون آمدن، بدن سست شود. [۲]
حال با توجه به مقدمه‌های بالا، توجه شما را به چند نکته جلب می‌کنم.

نشانه سلامت و بلوغ[ویرایش]

نکته اول: احتلام شبانه یک فرآیند فیزیولوژیکی است که نشانه سلامت و بلوغ است. با ورود به دنیای جدید رشد، نوجوانان متوجه احتلام شبانه خود می‌شوند و این به خاطر این است که غده هیپوفیز با ترشح هورمون‌های جنسی، این غده را از خواب بیدار می‌کند و به کار وامی‌دارد. فاصله احتلام‌ها در نوجوانان بالغ در حالت طبیعی هر یکی دو هفته یک‌بار است؛ [۳] ولی مزاج‌ها، مناطق، نوع غذاها، مجالست‌های مختلف، شنیدن‌ها، لمس کردن‌ها و... در تسریع و یا تأخیر این امر مؤثر است.

احتلام‌های پیاپی[ویرایش]

نکته دوم: احتلام‌های پیاپی و مکرر اگر به مدت طولانی به فاصله هر روز یک‌بار و یا هر روز باشد، آژیر خطر و ناراحتی جدی است. [۴]

کیفیت احتلام[ویرایش]

نکته سوم: احتلام شبانه یکی از نشانه‌های بلوغ و رشد جسمی و روانی نوجوانان است؛ اما کیفیت آن در جوانان فرق دارد. نوجوان یا جوانی که در احتلام او شهوت به فرد معینی انعکاس می‌یابد، باید در روابط روزانه خود تجدیدنظر کند. نوع نگاه‌ها، صحبت کردن‌ها، لمس کردن‌های خود را کنترل کند. اسلام برای این‌که ما را از انحرافات جنسی حفظ کند، در مورد نگاه‌ها و کارهایی که در آن لذت غیر مشروع است، توصیه‌هایی فرموده است که رعایت این دستورات، سلامت روحی، روانی و بدنی را تضمین می‌کند.

خطرهای احتلام‌های مکرر[ویرایش]

در بحث بالا به شما دوست عزیز گفتیم که احتلام شبانه یک امر طبیعی است و نبود آن مشکل و بیماری است؛ اما از طرف دیگر، احتلام‌های مکرر و پیاپی خود نیز نشان از بیماری‌های جسمی و فیزیولوژیکی و روحی، ‌روانی دارد. کسی که نگاه خود را کنترل نمی‌کند، در روابط محرم و نامحرمی که در چهارچوب شرع بیان شده است حرکت نمی‌کند، با جنس مخالف شوخی‌های رکیک می‌کند، فیلم‌های مبتذل سکسی و نیمه‌سکسی تماشا می‌کند، رمان‌های عشقی و جنسی می‌خواند، پای صحبت‌های دوستان ناباب می‌نشیند، جک‌های سکسی و... گفت‌و‌شنود می‌کند و در یک کلام مهار تفکر، نگاه، رفتار، شنیدن‌ها و لمس کردن‌هایش را از دست داده است، دچار احتلام‌های پیاپی می‌شود.
احتلام‌هایی که خبر از بیماری روحی و جسمی او می‌دهد، احتلام‌هایی که در آینده‌ای نزدیک می‌تواند برای او آسیب‌های جدی مذکور را به ارمغان بیاورد.

رعایت موارد مهم[ویرایش]

پس کسی که دچار احتلام‌های مکرر شده، باید به نکات ذیل توجه کند.

← پرهیز از پوشیدن لباس‌های تنگ
از پوشیدن لباس‌های تنگ و چسبیده به بدن اجتناب کند.(خودارضایی یا ارضای انحرافی جنسی بحث درمان) و رخت‌خواب نباید بیش از حد نرم و لطیف باشد.

← پرهیز از فکر کردن به جنس مخالف
از فکر کردن و تصور و تخیل جنس مخالف و مسائل جنسی خودداری کند. (خودارضایی یا ارضای انحرافی جنسی بحث درمان)

← پرهیز از دیدن تصاویر مهیج
از نگاه کردن به تصاویر و فیلم‌های تحریک‌کننده و لباس‌ جنس مخالف جداً پرهیز کند.(خودارضایی یا ارضای انحرافی جنسی بحث درمان)

← پرهیز از خوردن غذاهای محرک
خوردن غذاهای محرک و دارای کالری زیاد مانند خرما، ‌ پیاز، ‌فلفل و ... را به حداقل برساند. (خودارضایی یا ارضای انحرافی جنسی بحث درمان)

← ورزش و کار بدنی
برای تعدیل نیروی جنسی خود حتماً ورزش و تحرک جسمانی و کار فیزیکی و بدنی را در زندگی روزمره خود لحاظ کند.

← پرهیز از امور لذت‌آور
از سخن گفتن، نگاه، شوخی کردن با افرادی که متوجه می‌شوید قصد لذت در آن است خودداری کنید.

← وضو گرفتن پیش از خواب
قبل از خواب وضو بگیرید و برخی دعاها یا ذکرها را بگویید.

← خواندن دعا
این دعا را بخواند: اللهّمَ اِنّی اَعُوذُ بکَ منَ الاحتلام و مِن سُوءِ الاحلامِ و مِنْ اَنْ یَتلاعَبَ بِیَ الشیطانُ فی الیقَظَةِ و اَلمنامِ؛ [۵] خدایا! از احتلام، ‌از خواب‌های بد و شهوت‌انگیز و از این‌که شیطان در خواب و بیداری مرا به باز‌ی‌های گناه‌آلود بگیرد، به تو پناه می‌برم.

پانویس[ویرایش]
 
۱. فلاح‌زاده، محمدحسین، آموزش فقه، درس ۱۰، دفتر نشر الهادی، ۱۳۷۹ ش.
۲. فلاح‌زاده، محمدحسین، آموزش فقه، درس ۱۰، دفتر نشر الهادی، ۱۳۷۹ ش.
۳. قائمی، علی، دنیای بلوغ، تهران، نشر اسپیر، ص۲۲۷ با کمی تغییر.
۴. قائمی، علی، دنیای بلوغ، تهران، نشر اسپیر، ص۲۲۷ با کمی تغییر.
۵. قمی، شیخ عباس، مفاتیح الجنان، ص۷۵۴.    


منبع[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «احتلام شبانه»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۱۲/۱۸.    جعبه‌ابزار