آیات مغربیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: آیات مغربی، فرشتگان .
پرسش: آیا آیاتی به نام آیات مغربی وجود دارند که در آنها شمساییل، برقاییل، کاکاییل، لوماییل و کیفاییل را از فرشتگان بداند؟
پاسخ:


اعتبار نداشتن اسامی ( شمساییل...)[ویرایش]

علی‌رغم جست‌و‌جو‌های گسترده این اسامی ( شمساییل، برقاییل، کاکاییل، لوماییل و کیفاییل) را در روایات ائمه طاهرین نیافتیم. این اسامی را در نوشته‌ها و کتاب‌هایی که منسوب به علوم غریبه است، در ضمن اورادی یافتیم که از نظر سند اعتبار چندانی ندارد.

عدم جواز شرعی اوراد ذکر شده[ویرایش]

بنا‌براین استفاده از این اوراد از آن‌جا که مجوز شرعی ندارد و تصرف در آیات قرآن مانند این تصرف: [۱] (بسمه الله الرحمن الرحیم الم تر کیف یا جبرئیل فعل ربک یا شماییل باصحاب الفیل یا کاکاییل الم نجعل کیدهم یا لوماییل فی تضلیل یا میکاییل وارسل علیم یا اسرافیل طیرا ابابیل یا همراییل ترمیهم بحجاره من سجیل یا کیفاییل فجعلهم کعصف ماکول توکلوا باحضار سید عبدالکریم خادم سوره الاخلاص بحق هذه السوره المبارکه الوحا ۲ العجل۲الساعه۲ بارک الله فیکم)، کار درستی نیست.

بهترین اذکار برای ارتباط با خدا و رفع مشکلات[ویرایش]

برای ارتباط با خداوند و رفع گرفتاری‌ها، بهترین اذکار آیات قرآن و دعا هایی است که از طریق ائمه ـ علیهم‌السلام ـ به ما رسیده است. بنابراین با توجه به نامشخص بودن اعتبار چنین اذکاری باید از آنها اجتناب شود.

دیدگاه آیت‌الله مکارم درباره آموزش علوم غریبه[ویرایش]

حتی حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی در زمینه آموزش علوم غریبه در پاسخ این سؤال که: فراگرفتن علوم غریبه، مثل علم رمل، جفر و اسطرلاب که هر‌یک فوایدی دارد و بعضی از علما ی بزرگ نیز رغبت به این علوم داشته‌اند، چگونه است؟
فرموده اند:"دست‌یابی به این علوم به‌طور صحیح مشکل است و چه بهتر که از صرف وقت در آن بپرهیزید". [۲]

پانویس[ویرایش]
 
۱. گفتنی است که برخی این آیات تصرف شده و بهم ریخته را آیات مغربی می‌نامند که سخنی از آن در روایات معصومان وجود ندارد.
۲. برگرفته از فراگیری علوم غریبه از نظر شرع.


منبع[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئیست.    


رده‌های این صفحه : علوم غریبه
جعبه‌ابزار