آیات ظهورذخیره مقاله با فرمت پی دی افپرسش: آیات مربوط به ظهور امام زمان (عجل الله فرجه الشریف)ظهور امام زمان در قرآن

[ویرایش]

پاسخ:قرآن ، بیش از دویست آیه وجود دارد که تفسیر یا تأویل و یا کاملترین مصداق آن ، حضرت مهدی ـ عجل الله تعالى فرجه الشریف ـ هستند که در این جا فقط به چند آیه درباره ظهور آن حضرت ، اشاره مى کنیم :
الف ) سوره مائده ،آیه ۵۴ : سلیمان بن هارون عجلی گوید: «از امام صادق شنیدم که مى فرمود: و به درستى که صاحب امر ، یعنى قائم ـ عجل الله تعالى فرجه الشریف ـ محفوظ است . اگر تمام مردم از بین بروند ، خداوند متعال اصحاب او را گرد او جمع مى کند و این آیه را خداوند درباره ایشان فرمود .»
ب ) سوره انبیا آیه ۱۰۵ . از امام باقر و امام صادق (علیهما السلام ) روایت شده که : بندگان صالح ذکر شده در این آیه که زمین را به ارث مى برند ، قائم و اصحاب او هستند .»
ج ) سوره نور ، ۵۵ ،امام صادق (علیه السلام) فرمودند: «این آیه در شأن علی بن ابیطالب و امامان از نسل او نازل شده است . و لیمکننَّ لَهم دِینَهم .. . ، با ظهور حضرت قائم ـ عجل الله تعالى فرجه الشریف ـ صورت مى پذیرد .»
د) سوره قصص ،آیه ۵ ،امیرمؤمنان علی(علیه السلام) در ذیل این آیه فرمود: «ایشان ، آل محمد صلی الله علیه و آله هستند . خداوند مهدی آل محمد را بر مى انگیزاند; تا به وسیله او مؤمنان را عزیز و دشمنان را زبون و ذلیل کند .» این آیه اى است که حضرت مهدی ـ عجل الله تعالى فرجه الشریف ـ بعد از تولّد قرائت فرمودند .
اوّلین آیه اى که بعد از ظهور براى یارانشان قرائت خواهند فرمود این است : «بَقِیّت اللّه خَیرٌ لَکم إن کنتُم مُّؤمِنینَ وَ ما أنَا عَلیکم بِحَفِیظ .»

پانویس

[ویرایش]
 
۱. مائده/سوره۵، آیه۵۴.    
۲. انبیا/سوره۲۱، آیه۱۰۵.    
۳. نور/سوره۲۴، آیه۵۵.    
۴. قصص/سوره۲۸، آیه۵.    
۵. هود/سوره۱۱، آیه۸۶.    


منابع بیشتر برای مطالعه

[ویرایش]

۱. حکومت جهانى حضرت مهدى از دیدگاه قرآن و سنّت ، محمود شریعت زاده ،
۲. کتاب هاى منتخب الأثر ، آیت الله صافى گلپایگانى
۳. تفسیر البرهان ،سید هاشم بحرانی ، ذیل آیات یاد شده

منبع

[ویرایش]

شهر سؤال.    رده‌های این صفحه : ظهور | مهدویت
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار