آشکارذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: قرآن ، کتاب ، آشکار، هدایت ، اهل کتاب .
پرسش: خداوند در سوره مائده آیه ۱۵ [۱] فرموده (کتابی آشکار) نازل کردیم، آیا کتاب غیر آشکار هم داریم؟ منظور از کلمه آشکار چیست؟ چرا بعد از انزال کتاب فرمود کتاب نازل کردیم ؟ آیا توضیح واضحات نیست؟
پاسخ: مبین (آشکار) یکی از صفات قرآن است و خداوند با این توصیف می‌خواهد هر چه بیشتر کتاب خود را به مردم معرفی نماید و یکی دیگر از امتیازاتش را نسبت به دیگر کتاب‌ها (کتاب‌های آسمانی و غیر آسمانی ) روشن نماید؛ زیرا هدایت‌ها و دستورات هیچ کتابی همانند قرآن آشکار نیست.
اینکه قرآن در آیات متعددی بارها می‌فرماید: ما قرآن را نازل کردیم، برای این است که نعمت هدایت را به مردم یاد‌آوری کندتا از حقایق، هدایت‌ها و دستورات آن غافل نشوند و حتماً این فرمایش باید بعد از نزول قرآن باشد؛ چراکه اگر قبل از نزول آن بگوید ما قرآن را نازل کردیم که دروغ است. علاوه بر این بسیاری از کافران و مشرکان به دروغ شایع کرده بودند که قرآن ساخته و پرداخته افکار پیامبر است. قرآن مجید با تکرار و تأکید بر اینکه ما قرآن را فرستادیم در حقیقت خط بطلانی بر عقاید و افکار شیطانی آنها کشیده است.


ترجمه آیه ۱۵ سوره مائده[ویرایش]

قرآن مجید در آیه ۱۵ سوره مبارکه مائده می‌فرماید: « یَأَهْلَ الْکِتَابِ قَدْ جَاءَکُمْ رَسُولُنَا یُبَینِ‌ُّ لَکُمْ کَثِیرًا مِّمَّا کُنتُمْ تخُْفُونَ مِنَ الْکِتَابِ وَ یَعْفُواْ عَن کَثِیرٍ قَدْ جَاءَکُم مِّنَ اللَّهِ نُورٌ وَ کِتَابٌ مُّبِینٌ» ؛ " ای اهل کتاب! پیامبر ما، که بسیاری از حقایق کتاب آسمانی را که شما کتمان می‌کردید روشن می‌سازد، به‌سوی شما آمد و از بسیاری از آن، (که فعلًا افشای آن مصلحت نیست،) صرف نظر می‌نماید. (آری) از طرف خدا، نور و کتاب آشکاری به‌سوی شما آمد." [۲]

دیدگاه مفسران[ویرایش]

مفسران در بیان معنای این آیه گفته‌اند:"این جمله از آیه شریفه، اشاره به اهمیت و عظمت قرآن مجید و اثرات عمیق آن در هدایت و تربیت بشر دارد." [۳] چون که کلمه «کتاب» در این آیه شریفه به‌صورت نکره آمده که نشانه بزرگی و عظمت است. [۴]

دیدگاه علامه طباطبایی[ویرایش]

مرحوم علامه طباطبایی در این باره آورده‌اند:"جمله (و کتاب مبین ) عطف است به کلمه ( نور ) تا تفسیر آن باشد و مراد از نور همین قرآن کریم است و به اصطلاح عطف تفسیری است، یعنی:« از ناحیه خدا برایتان نوری آمده که همان کتاب مبین است »." [۵]

امتیاز قرآن در برابر کتاب‌های آسمانی[ویرایش]

در این آیه، قید مبین برای توضیح امتیازات قرآن نسبت به دیگر کتاب‌ها (کتاب‌های آسمانی و غیر آسمانی ) است؛ زیرا هدایت‌ها و دستورات هیچ کتابی همانند قرآن، آشکار نیست.

دلیل آوردن نزول قرآن پس از انزال کتاب[ویرایش]

اینکه قرآن در آیات متعددی بارها می‌فرماید: ما قرآن را نازل کردیم، برای این است که نعمت هدایت را به مردم یاد‌آوری کند تا از حقایق، هدایت‌ها و دستورات آن غافل نشوند و حتماً این فرمایش باید بعد از نزول قرآن باشد؛ چراکه اگر قبل از نزول آن بگوید ما قرآن را نازل کردیم که دروغ است. علاوه بر این بسیاری از کافران و مشرکان به دروغ شایع کرده بودند که قرآن ساخته و پرداخته افکار پیامبر است؛ قرآن مجید با تکرار و تأکید بر اینکه ما قرآن را فرستادیم، در حقیقت خط بطلانی بر عقاید و افکار شیطانی آنها کشیده است تا حقیقت بر کسانی که دنبال آن هستند مخفی نماند.

نتیجه بحث[ویرایش]

پس در آیه شریفه، منظور از نزول قرآن، فرو فرستادن بر پیامبر است تا او به مردم ابلاغ کند و توضیح واضحات نیست.

پانویس[ویرایش]
 
۱. مائده (۵)، آیه ۱۵.    
۲. مائده (۵)، آیه ۱۵.    
۳. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج ۴، ص ۳۲۱، دارالکتب الاسلامیه، چاپ هشتم، تهران، ۱۳۶۳.    
۴. قرائتی، محسن، تفسیر نور، سوره مائده آیه ۱۵، مرکز فرهنگی درس‌هایی از قرآن، ۱۳۸۶.
۵. طباطبایی، سیدمحمدحسین، المیزان، ترجمه مرحوم موسوی همدانی، ج ۵، ص ۳۹۸.    


منبع[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : قرآن شناسی | تفسیر
جعبه‌ابزار