آداب هدیه دادن از دیدگاه پیامبرذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه:پیامبراسلام(صلی الله علیه وآله)، هدیه دادن.
پرسش :از نگاه پیامبر(صلی الله علیه وآله) آداب هدیه دادن به دیگران چگونه است؟
پاسخ :


مقدمه

[ویرایش]

از دستوراتی که در آموزه های دینی تأکید بر آن شده، هدیه دادن به دیگران است؛ البته یادآوری این مسئله ضروری است که هدیه در متون دینی مفهومی وسیع تر از هدایای مادی است و شامل هدایای معنوی نیز می گردد.

سیره پیامبر(صلی الله علیه وآله) درهدیه دادن

[ویرایش]

از رسول گرامی (صلی الله علیه وآله) روایات فراوانی در این مورد نقل شده است که مواردی از آن را بیان می کنیم:

← روایت اول


از شرافت و بزرگواری مرد نسبت به برادر مسلمانش این است که هدیه‌اش را قبول کند، و از آنچه دارد به او هدیه دهد، و خود را به خاطر او به مشقّت نیاندازد و سپس فرمود:من کسانی را که در این باره خود را به زحمت می اندازند دوست ندارم.
در این روایت پیامبر (صلی الله علیه وآله) هدیه دادن و هدیه گرفتن را از شرافت انسان مسلمان می داند و نکته لطیفی که بدان اشاره شده، آن است که هدیه، نباید با مشقت و زحمت همراه باشد و در انتخاب هدیه باید توان مالی لحاظ شود و در غیر این صورت مصداق "تکلف" می شود که با آنچه از " دیه " مورد نظر است، متفاوت می باشد.

← روایت دوم


امام باقر (علیه السلام) فرمود: رسول خدا (صلی الله علیه وآله) هدیه را می‌پذیرفت ولی از گرفتن صدقه پرهیز می کرد و می‌فرمود:به همدیگر هدیه دهید؛ زیرا هدیه دلخوری ها را بر طرف می‌سازد، و کینه‌ها و دشمنی‌های دیرین را از بین می برد.

← روایت سوم


امام رضا (علیه السلام)از قول پدر و جدّ بزرگوارش نقل می‌کند که فرمود:رسول اکرم (صلی الله علیه وآله) هدیه را دوست می‌داشت، برایش گوارا بود و آن را طلب می‌نمود، و در مقابل به جبران آن اقدام می ‌کرد.

← روایت چهارم


رسول خدا (صلی الله علیه وآله) فرمود:هدیه سه گونه است:یکی در مقابل هدیه ای دیگر، دیگر برای آشتی، و سوم برای رضای خدا .

← روایت پنجم


رسول خدا (صلی الله علیه وآله) فرمود:چنانچه مرا به خوردن پاچه گاو یا گوسفندی، مهمانی کنند البتّه می‌ پذیرم، و اگر پاچه گاو یا پاچه گوسفندی بمن هدیّه فرستند البته قبول می‌کنم.
ایشان پاچه گوسفند یا گاو را حضرت به عنوان نمونه ذکر کردند و مقصود این است که اگر چیز کم ارزشی به من هدیه دهند قبول می کنم.

← روایت ششم


رسول خدا(صلی الله علیه وآله) فرمود:در بازگرداندن ظرف های هدیه‌ها شتاب کنید، زیرا موجب می‌شود که (طرف مقابل از هدیه دادن پشیمان نشده و )بار دیگر برایتان هدیه آورد.

← روایت هفتم


امام رضا (علیه السلام)از اجداد خویش از رسول خدا (صلی الله علیه وآله) روایت کرده است که فرمود:خوب چیزی است هدیه؛ زیرا آن کلید حوائج است.

نتیجه

[ویرایش]

از روایاتی که در باره هدیه ذکر کردیم، می توان نتیجه گرفت گر چه این عمل از اهمیت والایی بر خوردار است، و حضرت رسول(صلی الله علیه وآله) سفارش به آن نموده اند؛ اما توجه به خصوصیات و آداب و شرایطی که برای آن ذکر شده است ضروری است؛ زیرا هدف اصلی هدیه، ایجاد انس و محبت و از بین رفتن کدورت ها و... می باشد.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. طبرسی، علی بن حسن، مشکاة الأنوار، ص ۳۸۵.    
۲. طبرسی، علی بن حسن، مشکاة الأنوار، ص۳۸۵.    
۳. طبرسی، علی بن حسن، مشکاة الأنوار، ص ۳۸۵.    
۴. کلینی، محمد بن یعقوب، الاصول من الکافی، ج ۵، ص ۱۴۱، ح ۱، دار الکتب الإسلامیة، تهران، ۱۳۶۵ش.    
۵. صدوق، محمد بن علی، من لا یحضره الفقیه، ج ۳، ص ۲۹۹، انتشارات جامعه مدرسین، قم، ۱۴۱۳ ق.    
۶. صدوق، محمد بن علی، من لا یحضره الفقیه، ج ۳، ص ۳۰۰، انتشارات جامعه مدرسین، قم، ۱۴۱۳ ق.    
۷. صدوق، محمد بن علی، عیون أخبار الرضا(علیه السلام)، ج ۲، ص ۷۴، ح ۳۴۲.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «آداب هدیه دادن از دیدگاه پیامبر»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۶/۸.    


رده‌های این صفحه : هدیه
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار