آداب شب زفاف در اسلامذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: شب زفاف، آداب شب زفاف، اسلام.

پرسش: یکی از آداب و رسوم در سنت ازدواج مسئله‌ زناشویی است که با کمال تأسف اطلاعات ما جوانان نسبت به آن ناقص است، یا بهتر بگویم خیلی از ما تا زمان ازدواج از آن بی‌اطلاع هستیم که این امر باعث بسی مشکلات است، من خود با مسائلی از قبیل: زفاف، همسرداری، راه‌های بچه‌دار شدن، جلوگیری از آن هیچ‌گونه اطلاعی ندارم و اکنون که در آستانه‌ تشکیل خانواده‌ام چه کنم؟

پاسخ: شب زفاف شب بسیار مهم و حساسی است. در این شب دختر و پسر زندگی مشترک خود را به طور رسمی آغاز می‌کنند و از پدر و مادر جدا و به استقلال نایل می‌شوند.


آداب شب زفاف[ویرایش]

از زمینه‌ زفاف و زناشویی در منابع اسلامی آدابی بیان شده که رعایت آن‌ها به سود زن و مرد و فرزندان آن‌هاست. به عنوان نمونه به پاره‌ای از آن‌ها اشاره می‌گردد:

← آداب هنگام ورود عروس به خانه
رسول خدا (صلی‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم) که درود همه‌ی انسان‌ها بر او باد به امام علی (علیه‌السلام) فرمودند: "وقتی عروس وارد خانه‌ات شد، کفش‌هایش را خود بیرون بیاور تا بنشیند، آن‌گاه پاهایش را شست‌وشو بده و از در خانه تا جایی که ممکن است آب پاشی کن، اگر چنین کردی هفتاد هزار فقر از خانه‌ات قطع می‌گردد، هفتاد هزار رشته از برکت خانه را می‌پوشاند، و هفتاد هزار فرشته رحمت بالای سر عروس به پرواز درمی‌آیند که برکت آن تمام زوایای خانه را می‌گیرد، عروس از بیماری‌هایی چون جنون، جذام، برص تا زمانی که در آن خانه باشد؛ در امان می‌ماند. [۱]
البته ملاحظه خواهید فرمود که: این کار نهایت احترام مرد نسبت به زن است و این اولین قدم برای ایجاد دوستی و مودت بین زن و مرد است که خود مهم‌ترین عامل برای بقا و استحکام در نظام خانواده می‌باشد.

← خواندن نماز و دعای مخصوص
مستحب است که داماد از عروس خانم بخواهد طبق حدیث امام باقر (علیه‌السلام) عمل کند و خود نیز از انجام این سخن غفلت نورزد. امام باقر (علیه‌السلام) فرمودند: "چون عروس را به نزد تو بیاورند بگو که پیش از آن وضو بسازد و دو رکعت نماز بگذارد و تو خود نیز چنین کن؛ پس حمد الهی بگو و صلوات بر محمد و آلش بفرست؛ پس (برای موفقیت خود و عروس خانم)، دعا کن و زنانی که همراه او آمده‌اند آمین بگویند ..." [۲] و سپس عروس خانم را روی به قبله بنشاند و این دعا را که نوعی تذکر برای داماد و تعهدی است با خدا و همسرش، و نیز روش زندگی را برای او و عروس معین می‌کند بخواند. و آن دعا این است:

«الَّلهمُ ارْزُقنی اُلفها وَ وُدَّها ورِضاها بی واَرْضِنی بِها واجمَعْ بیننا باحْسَنِ اِجْتِماعٍ واَیسِرَ ائتِلاف فانّک تِحبّ الحَلالَ وتُکْرِهُ الْحَرامَ»؛ (یعنی: پروردگارا! الفت و محبت و رضایت همسرم را برایم فراهم ساز و کاری کن که من هم از او راضی و خشنود باشم. و اجتماع ما را بهترین اجتماع و ائتلاف ما را خوب‌ترین الفت‌ها قرار بده تو عمل حلال را دوست داری و از کار حرام بیزاری). [۳]

← دعای قبل از عمل لقاح
و امام صادق (علیه‌السلام) فرمودند: قبل از شروع عمل مقاربت (لقاح) دست روی موهای جلوی سر عروس بگذارید و این دعا را بخوانید:

«اللهم یامانتک اخذتها و بکلماتک استحللت فرجها، فان فضیت لی منها ولداً فاجعله مبارکاً سوتا ولاتجعل للشیطان فیه شرکاً ولا نصیبا »؛ [۴] (خداوندا این زنی را که به همسری گرفته‌ام امانت تو است، امانتی که رابطه‌ خود را با او براساس حکم و فرمانت برخود حلال ساختم، پروردگارا اگر در حکم و قضای تو جاری شد که از وی فرزندی نصیب من گردد آن فرزند را مبارک و پیراسته قرار ده، و در همسرم بهره و شرکتی از شیطان قرار مده...).

← صحبت و انس گرفتن
پس از پایان نماز و دعا که زیاد هم وقت را نمی‌گیرد، مقداری با هم صحبت و احوال‌پرسی کنید تا کم کم با هم مأنوس شوید و آرامش کامل بر آن ساعات زندگی شما حاکم گردد. سعی کنید گفت‌وگوی صمیمانه و شیرین و دوستانه داشته باشید و توجه داشته باشید که آن شب باید براساس شادمانی و لذت‌جویی کامل سپری شود و شب اظهار عشق و علاقه و وفاداری و صمیمیت است شبی است که خاطره‌های تلخ و شیرین آن تا آخر عمر باقی می‌ماند. و این کار از نظر روانی برای دو زن و مرد جوان که انتهای آرزوی‌شان رسیدن به چنین شبی بوده بسیار مهم است.

← بازی
بالاخره: قبل از عمل لقاح (مقاربت) حتماً عروس خانم را آماده کنید با او به بازی بپردازید و نیازهای عاطفی و جسمانی او را آماده کنید و او را در این امر یاری دهید، سپس اقدام به برنامه‌ی زناشویی نمایید.
چون رسول خدا (صلی‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم) فرمودند: "سه برنامه از موارد ستم است: مردی با مردی هم‌نشین شود، از اسم و کنیه‌اش نپرسد، انسان به مهمانی دعوت شود، اجابت ننماید، یا اگر اجابت کرد از غذای دعوت‌کننده نخورد، و بدون مقدمات عاطفی و جسمی عمل زناشویی را انجام دهد..." [۵]

منابع برای مطالعه بیش‌تر[ویرایش]

در پایان امیدواریم زندگی خوبی را شروع و در پرتو عمل به دستور الهی زندگی شاداب و سعادت‌مندی داشته باشید.
مطالب بیش‌تر از این به نظر می‌رسد؛ لکن از ادامه آن بنا بر اختصار این نوشتار عذرخواهی می نماییم، لکن شما را برای اطلاعات بیشتر، به خواندن چند کتاب مفید راهنمایی می‌کنم:

۱. کتاب حلیة المتقین، تألیف محمد باقر مجلسی (ره).
۲. ازدواج مکتب انسان ساز، در سه جلد، شهید دکتر رضا پاک‌نژاد.
۳. زهر الربیع، تألیف نعمت اللَّه جزایری، که بسیار مفید و لازم است که حتماً بخوانید و عمل کنید.

پانویس[ویرایش]
 
۱. طبرسی، حسن بن فضل، مکارم الاخلاق، ج۱، ص۲۰۸، قم، انتشارات جامعه‌ مدرسین.    
۲. طبرسی، حسن بن فضل، مکارم الاخلاق، ج۱، ص۲۰۸، قم، انتشارات جامعه‌ مدرسین.    
۳. طبرسی، حسن بن فضل، مکارم الاخلاق، ج۱، ص۲۰۸، قم، انتشارات جامعه‌ مدرسین.    
۴. طبرسی، حسن بن فضل، مکارم الاخلاق، ج۱، ص۲۰۸، قم، انتشارات جامعه‌ مدرسین.    
۵. علامه مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۱۰۰، ص۲۸۵، تهران، دارالکتب الاسلامی.    


منبع[ویرایش]


سایت اندیشه قم.    


رده‌های این صفحه : اخلاق اسلامی | آداب زفاف
جعبه‌ابزار