آب دهان علی‌اصغرذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: آب دهان علی‌اصغر علیه‌السلام، امام حسین علیه‌السلام.
پرسش: آیا درست است که امام حسین علیه‌السلام می‌خواست از رطوبت دهان علی‌اصغر برای خیس کردن زبان خود استفاده کند، تا بتواند خطبه خود را ادامه دهد، و سپاه دشمن را امر به معروف کند، و دشمن از ترس ادامه خطبه، گلوی علی‌اصغر هدف گرفت؟
پاسخ:


ادله رد روایت مورد پرسش

[ویرایش]

آنچه بیان شده است نه با نقل و متون تاریخی سازگاری دارد و نه با عقل؛ به این معنا که:

← اولا


این مطلب در هیچ‌یک از منابع و مقاتل، ذکر نشده است، چون در منابع دست اول آمده است:

←← استناد به یک روایت


امام حسین ـ علیه‌السلام ـ نزد خواهرش ام‌کلثوم آمده فرمود: خواهرم ترا به فرزندم وصیت می‌کنم که با او نیکی کنی؛ چراکه او طفل کوچک
[۱] در مورد اسم این طفل شیرخوار، غالب ارباب مقاتل گفته‌اند که نامش عبدالله بن حسین بوده است و این‌که آیا عبدالله همان علی‌اصغر است و یا طفل دیگری نیز از امام حسین ـ علیه‌السلام ـ در روز عاشورا به شهادت رسیده است، دو نظر وجود دارد: ۱. علی‌اصغر لقب همان عبدالله رضیع می‌باشد، و این دو یکی هستند؛ ۲. این دو یکی نیستند چون نام مادر عبدالله أم‌اسحاق طلحة بن عبدالله و نام مادر علی‌اصغر رباب دختر امرء القیس می‌باشد. نک: اشتهاردی، محمدمهدی، سوگ‌نامه آل‌محمد.
و شش ماهه است. ام‌کلثوم عرض کرد: این طفل سه روز است که آب نخورده است، مقداری آب برای او بگیر و امام علیه‌السلام طفل را گرفته، و نزد آن قوم آورده و فرمود: برادران و فرزندان و یارانم را کشتید و غیر از این طفل باقی نمانده است و او از تشنگی، دهان را باز و بسته می‌کند او را با جرعه‌ای آب سیراب سازید.
در عبارتی دیگر آمده است: طفل را به دست گرفته و فرمود: ای مردم اگر به من رحم نمی‌کنید به این طفل رحم کنید.
در این بین که حضرت با آنها صحبت می‌فرمود: تیری از طرف ظالمی تبه‌کار انداخته شد که طفل را گوش تا گوش ذبح کرد. امام حسین ـ علیه‌السلام ـ خون‌ها را در کف دست جمع می‌کرد و به آسمان می‌پاشید و می‌فرمود: خداوندا! من تو را شاهد می‌گیرم بر این قوم، این‌ها نذر کرده‌اند احدی از خاندان پیامبرت را رها نکنند....
[۲] لهوف سید بن طاووس با ترجمه دکتر عقیقی بخشایشی، ص ۱۴۳.
[۳] رموز الشهادة و ترجمه‌ی کامل نفس المهموم و نفثة المصدور، تألیف شیخ عباس قمی با ترجمه آیت الله کمره‌ای، ص ۱۶۱.
[۴] منتهی الآمال شیخ عباس قمی.
[۵] بحار الانوار، علامه مجلسی، ج ۴۵.
[۶] الإرشاد شیخ مفید.
[۷] تذکرة الشهداء محمد حبیب الله کاشانی.
[۸] مقتل الحسین اولین تاریخ کربلا، أبی‌مخنف با ترجمه انصاری، ص ۱۳۰.


← ثانیاً


چنین چیزی با مبانی عقلانی سازگاری ندارد؛ یعنی از سویی امکان ندارد که از رطوبت دهان طفلی، بشود آن‌قدر استفاده کرد که گلویی برای خطبه خواندن یا ادامه دادن آن تر بماند؟! و از سوی دیگر، از هیچ انسان عاقلی چنین کاری سر نمی‌زند تا چه رسد به امام حسینی ـ علیه‌السلام ـ که امام معصوم است و بهره‌مندی کامل و هم‌زمانش از عقل و عشق، همه را مبهوت کرده است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. در مورد اسم این طفل شیرخوار، غالب ارباب مقاتل گفته‌اند که نامش عبدالله بن حسین بوده است و این‌که آیا عبدالله همان علی‌اصغر است و یا طفل دیگری نیز از امام حسین ـ علیه‌السلام ـ در روز عاشورا به شهادت رسیده است، دو نظر وجود دارد: ۱. علی‌اصغر لقب همان عبدالله رضیع می‌باشد، و این دو یکی هستند؛ ۲. این دو یکی نیستند چون نام مادر عبدالله أم‌اسحاق طلحة بن عبدالله و نام مادر علی‌اصغر رباب دختر امرء القیس می‌باشد. نک: اشتهاردی، محمدمهدی، سوگ‌نامه آل‌محمد.
۲. لهوف سید بن طاووس با ترجمه دکتر عقیقی بخشایشی، ص ۱۴۳.
۳. رموز الشهادة و ترجمه‌ی کامل نفس المهموم و نفثة المصدور، تألیف شیخ عباس قمی با ترجمه آیت الله کمره‌ای، ص ۱۶۱.
۴. منتهی الآمال شیخ عباس قمی.
۵. بحار الانوار، علامه مجلسی، ج ۴۵.
۶. الإرشاد شیخ مفید.
۷. تذکرة الشهداء محمد حبیب الله کاشانی.
۸. مقتل الحسین اولین تاریخ کربلا، أبی‌مخنف با ترجمه انصاری، ص ۱۳۰.


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    
نهضت عاشورا

جعبه ابزار
جعبه‌ابزار