آب تربتذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: آب تربت، آب فرات، آب زمزم، آب باران، دعا.
پرسش: برای تهیه آب تربت آیا باید حتماً آب، آب باران باشد؟ و حتماً باید دعا خوانده شود یا خیر؟ لطفاً توضیح کامل داده شود.
پاسخ:


آب فرات[ویرایش]


← اول
برای تهیه آب تربت، آب پاک و بهداشتی کافی است؛ [۱] [۲]

← دوم
هرچند بعضی آب‌ها مثل آب فرات، [۳] آب زمزم
[۴] یا آب باران در ماه نیسان [۵] مزایای بیش‌تری دارند، و آب باران هم که غالباً صاف و زلال‌تر است، شاید بهتر از آب‌های معمولی باشد.

← روایتی از عباس قمی درباره دعا
اما در مورد دعا مرحوم شیخ عباس قمی در کتاب مفاتیح الجنان می‌گوید: روایت شده که این دعا خوانده شود: بسم الله و بالله اللهم اجعله رزقا واسعا و علما نافعا و شفاء من کل داء انک علی کل شئ قدیر. [۶]

پانویس[ویرایش]
 
۱. توضیح المسائل مراجع، ج ۲، ص ۵۹۸؛ خوردن خاک حرام است؛ ولی خوردن کمی (به اندازه نخود) از تربت امام حسین (ع) برای شفا اشکال ندارد.
۲. توضیح المسائل مراجع، ج ۲، ص ۵۹۸؛ اما بعضی مراجع عظام می‌فرمایند: با آب مخلوط کنند؛ به‌طوری‌که مستهلک شود. حضرات آیات عظام؛ خویی، تبریزی، فاضل می‌فرمایند: بهتر است؛ و آیت الله بهجت می فرمایند:احوط این است. و آیت الله سیستانی می‌فرمایند: اگر آن را از خود قبر مقدس یا اطراف آن بر ندارند و یا در موردی که اطمینان نباشد که تربت از قبر مقدس آن حضرت است، به احتیاط واجب باید آن را در مقداری از آب و مانند آن حل نمایند که مستهلک شود.
۳. جامع المسائل للبهجة، ج ۲، ص ۵۳۸؛ مثلاً در مورد نوزاد مستحب است که آب فرات به او بیاشامند.
۴. شیخ عباس قمی، ترجمه یزدی، غایة القصوی، ج ۱، ص ۱۸۶؛ به‌عنوان نمونه، در مورد کفن میت مستحب است با آب زمزم تر کنند.    
۵. برای اطلاع از خواص آن به کتاب مفاتیح الجنان مراجعه بفرمایید؛ ص ۶۰۱.
۶. مفاتیح الجنان، ص ۹۲۳.


منبع[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست.    جعبه‌ابزار